| Davidoaia a întrebat:

vreau sa stiu daca e normal sa iti uiti o idee, un gand, aproape instantaneu. sa va dau un exemplu:

De exemplu, vreau sa caut pe google despre ceva anume, despre cineva etc. si cand dau sa tastez intr-o fractiune de secunda, ca un flash imi trece prin gand altceva, ca o imagine sau ceva de genul ( desi se intampla de multe ori si sa nu imi fie distrasa atentia in felul acesta, sa imi treaca prin minte un "flash" ) si uit ce vroiam sa scriu. Apoi ma chinui cateva minute bune ( in cel mai bun caz) sa ma gandesc, laund-o consecutiv pe urma gandurile pentru a ajunge la acel gand, la ce vroiam eu sa scriu. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun, daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat, e vreo boala ceva, sau se intampla la multi asa? Ast raspuns! happy Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

E normal, toti patim asta, e din cauza lipsei de atentie sau concentrare pe subiectul respectiv, cum ai zis si tu iti trece un alt gand prin minte in acel moment sau poate esti obosit sau preocupat de altceva, ceva ca nu iti da pace si pac apare in mintea ta cand nu te astepti.

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Memoria de foarta scurta durata (1-6 secunde) e cea care ne joaca de multe ori feste. Tocmai de aceea e numita si memorie ''flash''. Nu ai de ce sa iti faci probleme. Ni se intampla tuturor.

| Davidoaia explică:

Multumesc pentru raspunsuri! happy