| anonim_4396 a întrebat:

Vi se intampla cateodata sa vi se contracte un anume muschi deodata pentru o fractiune de secunda?
De exemplu stateam in pat si deodata mi s-a intins piciorul si m-am speriat de el laughing.
Sau cand scriam la tastatura mi s-a ridicat un deget deodata ...nu se intampla des. dar totusi.
Astept un raspuns. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Da...si mai ales fetelor, care pierd calciu in timpul menstrelor...Crizele sau contracurile musculare de scurta durata sunt datorate unor schimbari de natura ionica, care intervin la nivel cerebral... legat de nivelul de calciu si magneziu din sange. Cand concentratia lor scade sistemul nervos devine hiper excitabil si afecteaza neuronii si nevii. Pentru a preveni astfel de probleme trebuie sa-ti faci analizele sanguine/sangelui pentru a afla valorile acestor minerale, dupa care sa faci un tratament cu multi minerale... exista multe formule in farmacii.
Sper sa nu fie spasmofilie...lipsa mai mare de calciu din sange...Afla despre ce este vorba si trateaza-te...sanatate!

| AvalohAlyn a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat in trecut.Este o explicatie medicinala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spasmele musculare sunt de la absenta magneziului dar pot fi si ca urmare al unui efort prelungit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Nopatea asta. adormisem si am visat ceva si am ridicat mana! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mare grijă, lipsa de vitamină B6, magneziu.
Determinarea lor poate fi tratată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E timpul sa te ocupi cu sportul, deoarece acesta este rezultatul inactivitatii tale fizice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti lipseste magneziul din organism., poti lua de la magazin naturist - un supliment alimentar (cum se numesc acum) care sa contina magneziu, calciu. doftoroaia.