| briana_9376 a întrebat:

Buna vreau sa va pun o intrebare URGENTA:fiti atenti am 7 ani si 1 saptamana iar de ziua mea(la petrecere)am alergat am mancat tort de inghetata si asa mai departe si cred ca am racit crying asa dar ciestia ciudata abia acum vine eu la incheput, cand tuseam, ma durea putin gatul dar acum ma doare in piept...nu i-am spus lui mama defrica sa nu mergem la doctor si intrebarile mele ar fi:
)Cam ce credeti ca am?
2)ce as putea face?
3)credeti ca in caz ca merg la doctor ar putea fi riscul sa fac injecti ca mie tare frica de ele ciar nu imi plac... ultima data cand am facut o injectie a fost acum 3 ani cand am avut pulomonie si am fost internata in spital crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic fara frica. Exista medicamente puternice care se dau pe gura asa ca nu trebuie sa iti fie teama de injectii.Problema e ca daca mai stai mult acasa boala se poate agrava.Multa sanatate!

| PetreConstanta a răspuns:

Scrii prea bine pentru sapte ani

| FollowTheLight a răspuns:

Papusa, in primul rand, nu te juca cu inghetata + alergat.Nu fac casa buna.In al doilea rand, daca te doare in piept, exista posibilitatea sa faci pneumonie.Raceala se duce direct la plamani, si vei sfarsi cu o tusa urata.Cred ca cel mai bine, ar fi sa ii zici lu mami ca incepe sa te doara si pieptul, si sa stii, ca doctorul nu iti da nici o injectie daca te duci la timp la el.Cu cat mai repede cu atat mai bine.Nu vei face injectii, in cel mai rau caz o sa iti puna o branula.Atata tot.O sa iti dea un sirop si te vei face bine.Asa ca mai bine mergi la doctor si o sa te vindeci repede, ai sa vezi.happy

| dentartes a răspuns:

E pneumonie draguta, nu "pulomonie". un ceai caldut ar rezolva problema, dar spune-i mamei tale totusi. daca te duce la doctor, stai linistita ca nu iti face injectie pentru atat.

Răspuns utilizator avertizat
| briana_9376 explică:

Multumesc tuturor i-am spus lui mami si maine mergem la doctor...mie putin frica dar o sa treaca...crying