| irina249898 a întrebat:

Acum 2 zile unghia mare de la picior mi-a fost strivita cu usa din casa. Mi-a aparut o umflatura neagra, iar unghia s-a desprins putin. Am dat cu Betadine si am pus un plasture cu rivanol. De dimineata am observat ca unghia s-a lipit la loc, insa aveam o durere mare si nu puteam calca pe deget. Sper sa nu faca vreo infectie.
Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Daca lovitura a fost una suficient de tare, unghia va cadea si va creste alta, timp in care vor exista ceva dureri. pentru siguranta fa o vizita la medicul de familie.

P.S. asta asa ca fapt divers, pentru ca am vazut ca toti fac asa, daca aveti ceva probleme de sanatate, de ce nu va duceti sa le spuneti parintilor prima si prima data?! asa e cel mai normal, si ei stiu ce trebuie sa faca in situatii de astea pentru ca sigur au trecut si ei prin ce treceti voi. Nu de alta, dar cu timpul se creaza un obicei prost de a apela la straini pentru probleme care, posibil sa va puna in pericol daca stati si asteptati raspuns pe TPU. ( nu m-am adresat tie, ci in general )

| irina249898 explică (pentru PaulCCraciun):

laughing parintii mei stiu raised eyebrows

| PaulCCraciun a răspuns (pentru irina249898):

Nu vad ce e de ras, dar... asta e.

| Plolice a răspuns:

Eu recomand sa mergi la un doctor

| alabalaportocalaaaaa a răspuns:

Buna,un prieten a patit exact ca tine.Imi pare rau sa iti zic,dar acolo a fost o infectie,si unghia ori iti va cadea ea, ori trebuie scoasa, pentru a creste alta, asta e deja distrusa, si te doare pentru ca este infectie sub ea, de asta.Mergi la doctor, sau, asteapta sa iti cada ea, nu stiu exact, prietenul meu s-a dus la doctor si i-a scos-o.
Multa bafta si toate cele bune!

| Pro_Cosmetic_1986 a răspuns:

Puteti incerca produsele de unghii false de pe site-ul nostru
www.procosmetic.ro
Dotari saloane de infrumusetare si spa-uri
Distribuitor autorizat al produselor: Indola, Make Up Factory, Macon, China Glaze, Seche Vite, Babyliss, Babyliss Pro, Jaguar, Moser, Wahl, Ardell, Thuya, Bleu Marine
Produse oferite spre vanzare:Decantoare ceara, Incalzitoare ceara, Uscacotare par, produse coafor, tratamente faciale, tratamente corporale, unghii false, ceara, ulei dupa epilat