| Safire17 a întrebat:

De dimineata ma tot doare o unghie de la picior. Nu este mare, deoarece le-am taiat acum 3 zile si pana in aceasta dimineata nu m-a durut deloc. Nu cred ca este de la pantofi pentru ca ii am de o luna si de atunci ii tot port. Daca vreau sa pun un plasture nu mai pot calca deloc, parca mi se rupe unghia. De la ce sa fie? Ce as putea face ca sa imi treaca? Cel mai bun raspuns primeste funda big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate sunt semnele unei ciuperci unghiale (micoză).
Dacă nu cedează durerea în 24-48 de ore mergi la medicul de familie să vezi exact ce este.
Sănătate.
Pa, pa.

| Safire17 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai azi am fost la medicul de familie pentru alta problema, dar i-am spus si de aceasta unghie si mi-a raspuns ca imi va trece, dar durerea parca e mai mare acum sad

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Safire17):

Bună.
Atunci poate fi o infecție, vezi cum evoluează zilele următoare. Igienă riguroasă a picioarelor, uscate bine (prin tamponare, nu frecare), etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| micurutza2005 a răspuns:

Eu cred ca ai taiat unghia prea tare si acum o sa se infecteze locul, asa ca pune comprese, bandajeaza degetul respectiv cu spirt de cateva ori pe zi o vreme sa vezi cum evolueaza poate nu se mai infecteaza.si ia zi cu durerea in dreapta cum ai rezolvat?

| Safire17 explică (pentru micurutza2005):

Multumesc de sfat. Pai am mers la medicul de familie si a spus ca am anexita. Ca apendicita perfora in 5 zile si trebuia sa am dureri insuportabile daca asta era problema.

| micurutza2005 a răspuns (pentru Safire17):

Ai grija cu anexita. ti-a explicat ce inseamna? te-ai racit la ovare iar acela e mai inflamat si te doare mai tare, nu mai sta pe nimic rece si nici cu picioarele pe ceva rece sa nu mergi desculta, sau sa te sprijini cu abdomenul de vreun calorifer rece, sa faci bai calde cu musetel si galbenele daca poti si tine ceva cald pe abdomen caldura va calma durerea si trebuie sa iei si ceva medicamente sper ca ti-a dat dr.de familiept ca o anexita netratata corect poate duce la urmari grave mai tarziu adica se imbolnavesc si organele din jur si poate duce la infertilitate pe mai tarziu (adica se poate intampla sa nu mai poti avea copii sau sa i obtii greu), trebuie sa ai grija de organele tale genitale esti fata si daca nu le ingrijesti si incepi de la varsta asta cu anexite si alte boli o sa ai probleme mai tarziu mai serioase, de exemplu sa iti pierzi ovarul fiind nevoie de operatie din cauza ca el nu a fost tratat corect si au fost raceli repetate si inflamatii ale lui se infecteaza si nu mai poate functiona corect. ok ai grija de tine inca esti mica sa suferi cu ovarele, oriunde vei calca sau sta pe rece ele vor simtii si se racesc si se inflameaza, pentru ca lor le place mai mult caldura. daca mai vrei sa stii ceva sau ai nelamuriri poti sa ma intrebi ca banuiesc ca mama ta nu iti explica toate astea.

| haucara a răspuns:

Problema aceasta cu unghiile se poate rezolva si fara medicamente, doar ca necesita circa o luna jumate de tratament. Se pun tampoane de vata inmuiate in otet alimentar si se tin o ora pe zi. Aceasta metoda reface unghiile. Mult succes si rabdare, dar merita. Sper sa fie de ajutor straight face!