| MariusDaniel1112 a întrebat:

Buna ziua! Acum 5 zile mi-am scos maseaua de minte deroarece avem dureri ingrozitoare, era inflamata si infectata, totusi medicul a scos o dar dupa nu a cusut locul(este normal?) si inca mai am dureri acolo dupa 5 zile, cat e normal sa mai am dureri? Si daca aveti ceva sfaturi pentru vindecarea mai rapida a locului, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Pana acum nu mi s-a cusut locul dupa nicio extractie. Mai raman ceva dureri un timp, nu stiu cat si oricum depinde de om si de cat a fost de greu de scos maseaua. Pentru dezinfectare si cicatrizare mai rapida, mi s-a recomandat sa ma clatesc cu Ossidenta varianta concentrata (nu lua din cele diluate pentru ca sunt foarte diferite). O diluezi tu cand ai nevoie. Mi-a placut ca efect:
https://farmaciamax.ro/......gura-50ml/

Pentru dureri, daca mai ai nevoie mai ia si tu un Fasconal, daca doare foarte rau Ketonal. Daca ai luat vreun antibiotic dupa extractie nu uita sa iei niste probiotice sa iti refaca flora intestinala.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu la toate maselile de minte se coase dupa scoatere, doar cand este cu radacina inversa se coase, daca a fost normala nu se face aceasta operatiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal. Doar daca sunt 2-3 masele se coase locul, dar pentru 1 singura masea nu-i nevoie.
Nu atinge cu nimic acolo si nu manca nimic tare sau fierbinte.

| nevermind1234 a răspuns:

Nu întotdeauna se coase gingia după extragerea unei măsele. Pentru calmare, dezinfecție si vindecare trebuia să-ți recomande o pastă de dinți cu clorhexidina. Se aplică pe gingie. E plăcută la gust si răcoritoare. Întreaba la farmacie. Eu am una de vreo 7 ani si inca îmi mai e de folos deși e expirată laughing