| Bogdan_Gabriele_1990 a întrebat:

acum cateva zile bunica mea in varsta de 62 de ani s-a impiedicat si a cazut pe beton. De atunci simte o durere in partea stanga chiar sub coaste. Ce ar putea sa fie? Va rog, ajutati-ma,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ioana74ses a răspuns:

Durerea este normala cand cazi (cateva saptamani) s-ar putea sa o doara splina (se afla in parta stanga sub coasta) totusi ar trebui sa meargă la medic! Multa sanatate bunicutei tale, viata lunga ii doresc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu o duci la medic? La varsta ei pot apare complicatii oricand. Lasa intrebarile pe site.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai asa sa ne activam razele x si sa ii facem o radiografie online

| DaniTDCI a răspuns:

Se poate sa isi fi rupt o coasta sau chiar splina, nu e de joaca cu asta, du-o la medic cat mai rapid

| Bogdan_Gabriele_1990 explică (pentru DaniTDCI):

Este posibil sa-ti rupi splina de la o cazatura asa de mica?

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Salut. Si eu am avut un bunic care o cazut din pat și tot așa s-a lovit si nu se putea ridica dar nu avea dureri ( mari) și dimineata o sunat mama la salvare si avea picioru' rupt deci nu-i de jucat poate s-o rupt ceva că ei sunt mai batrani și mai fragili du-o la un medic si o să-ti confirme ce are.
Ori n-are rupt nimic dar cum e fragilă imediat ce se loveste apare durerea dar daca n-o trecut in cateva zile consultă un medic nu-i mare lucru.

Sanatate multă ^.^

| Dobre_Adriana_1987 a răspuns:

Mers la control. Cazaturile in cazul persoanelor inaintate in varsta pot cauza alte complicatii.
De retinut este faptul ca organismul dumneaei nu se mai reface la fel de repede ca odinioara. Tocmai de aceea iti recomand sa mergi cu dansa la un control.
E foarte important de stiut si cum a cazut, pe ce parte si unde s-a mai lovit in cadere.

| AndreiCristian11 a răspuns:

Buna! Si eu am casut de pe bicicleta si simtiam o durere sub coaste tot asa si am fost la medic si mi-a zis ca am cateva coaste fisurate! Sper sa se faca bine!