| theshark26 a întrebat:

Bună ziua! Acum vreo 3 săptămâni a început sa ma doară capul rău, fără oprire... am fost la medicul de familie și doar din ce i-am explicat mi-a spus ca e vorba de o sinuzita. Mi-a dat antibiotice(Amoksiklav), le-am luat câteva zile și durerile de cap s-au ameliorat puțin, de aproape 4 zile nu prea ma mai doare capul. În schimb, a apărut altceva... probleme cu respirația. De 3, 4 zile respir foarte greu, dureri în capul pieptului, furnicături la mâini, picioare, cap și amorțeli la mâini și la picioare. Amețesc, am o frică în mine, simt ca o sa mor și nu mai duc mult, cred ca am ceva și o sa mor. Menționez ca sunt sportiv de performanta (kickbox), am 20 de ani, aproximativ 1. 73cm și 70kg. De 3 săptămâni nici la antrenamente nu ma mai duc. Am fost și la psiholog, trebuie sa ma duc la neurolog și pe urma sa-mi fac rmn la cap pentru ca am o frica cum ca as avea și ceva la cap și vreau sa vad rezultatul ca e bun. Nu știu ce sa mai fac, mi-am făcut programare la spirometrie tocmai după 2 săptămâni m-au aruncat, am fost la spital acum 2 zile, mi -u făcut rază la plămâni, analize, ekg și test covid și au ieșit toate bune. Vă rog, cineva care știe sau care a trecut prin asa ceva sa-mi răspundă ca am o frica enorma în mine și respir foarte greu și iar ma doare capul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai descris tu se numește anxietate, anxietate generalizata după simptomele menționate de tine, anxietatea imita simptomele a mai multor boli, a diferitelor ramuri medicale, anxietatea are la baza zeci de simptome toate provocate de o frica nejustificata, irațională, nejustificata care în realitate e inexistenta.
Probabil s-a produs un dezechilibru chimic al creierului, un deficit de dopamina și serotonina din n cauze, se pot declanșa și într-un mediu favorizant dacă ești predispus genetic.

Ce ai tu este ipohondrie pe fond anxios recurent.

Trebuie sa mergi la un neuropsihiatru sau la un psihiatru, tratamentul anxiolitic este cel mai eficient.

Poți lua magne b6, ajuta puțin, poate fi și din cauza unui deficit de vitamine și minerale în organism.

Nu o sa mori, asa se manifesta anxietatea, îți joaca feste, trebuie sa înveti sa nu ii acorzi atenție, sa realizezi ca e o frica fictiva care nu exista în fata ta, în realitate, nu e palpabila.

| Karlson a răspuns:

Eu am sinuzita cronica. Niciodata nu mi s-a intamplat ce ti s-a intamplat tie. Iti recomand sa te linistesti. Fa ceva ce iti place, iesi la o plimbare etc.