| DanDaniel23 a întrebat:

Am 17 ani si in urma cu un an am fost operat de peritonita, dupa 4 zile am fost operat de ocluzie intestinala (complicatie postoperatorie) si peste 1 saptamana am facut o infectie.
Operatia are in jur de 12 cm iar jumate mi-a fost deschisa pentru a iesi puroiul.Mi-au fost acordate antibiotice iar intr-o saptamana s-a inchis complet operatia.Nu ma deranja absolut deloc nici la efort doar cand incordam abdomenul iesea foarte, foarte putin in afara.
In prezent ( dupa operatia de peritonita si acele complicatii ) am facut controale si mi s-a spuns ca totul e ok dar ar fi bine sa fac o operatie laparoscopica (pentru siguranta) in care mi-a fost introdu-sa o plasa.Precizez ca eventratia nu era mare si nu ma afecta absolut deloc.
Din cate mi-a spus doctora plasa nu a fost pusa pentru a tine locul prapurului, ci pentru lipirea muschiului, pentru ca nu s-a prins prea bine.
Intrebarea mea este:Mai pot face efort? As vrea sa ma apuc de k1 kickboxing m-ar afecta cu ceva acea plasa?
Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Ai avut și așa belele!
Termină cu prostiile!

La eforturi foarte mari și la lovituri poți avea necazuri foarte mari!

Să cunoști teoretic, niște treburi legate de artele marțiale (karate, judo), de care să te folosești în situații limită este una, dar ce vrei tu cu k1 kickboxingul, este tâmpenie, în situația ta.

În situația ta, cel puțin 3-5 ani, este exclus orice sport de performanță.

Poți face, fără excese, gimnastică medicală.
Poți face ceva baschet sau înot, dar tot fără excese.

| DanDaniel23 explică (pentru MMihai):

Macar de sala?
Cam peste cat timp?
Multumesc mult pentru raspunsuri.

7 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Stai calm, nu-ti forta norocul! ai trecut prin ceva destul de complicat! excus sa te apuci de asa ceva!

| tr3ig a răspuns:

Mai bin te apuci de sporturi gen fifa, counter, dota, chestii din astea, nici de cum de sala sau lupte, stai cuminte ca daca te apuci de asta pe la 30 de ani nu o sa mai fii printre noi

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In primul rand cel mai in functie sa-ti spuna asta este medicul.
In principiu poti face un sport, dar prin reprize, efortul cat minim posibil, pauza dubla. Sport de contact, in nici un caz.

Sanatate!

| DanDaniel23 explică (pentru DraudeS):

Multumesc mult pentru raspunsurii.
Sanatate!

| HoneyPot a răspuns:

Ca sa te apuci de un sport de contact ai nevoie de vizite medicale si adeverinte. Nu stiu daca medicii iti vor da adeverinta cum ca estieligibil pentru practicarea unui asemenea sport. Exista riscuri.

| DanDaniel23 explică:

Nici macar de sala?
Cam peste cat timp as putea face sala?
Precizez am facut sala si inainte sa pun plasa nu ma deranja absolut deloc am facut si rugby cu colegi.
Multumesc pentru raspunsuri.
O sa am control medical o sa discut cu medicul.