| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua, tuturor! As avea nevoie de niste sfaturi…acum cateva luni m-am confruntat cu o anemie mai grava daca pot spune…aveam fierul 14 si practic trebuie peste 50 (intre 50-300) daca tin eu minte bine…din cauza acestei anemii aveam scaderea tensiunii..adica starea aceea de lesin brusca si senzatia de a incepe sa ma misc sa ma plimb ca sa nu lesin, sa nu cad din picioare,respiratie ft grea, ameteli, palpitatii, batai rapide ale inimii..de ceva timp, 2 luni iau syderql si o luna am luat si feroptim cu vitamina c..am ajuns cu fierul la 50, dar tot mai am zile cand imi bate inima foarte tare, am palpitatii dese.
Ideea este ca am facut un ekg mi s-a spus ca inima este sanatoasa, dar am atacuri de panica..ma sperii, am teama constanta de a pati ceva. Daca ies din casa ma sperii sa nu patesc iar vreo stare nasoala pe afara si ma agit enorm..incep sa ma joc cu chestii sa le misc sa fac de toate..Bataile astea rapide ale inimii dureaza cateva ore pe zi sau la cateva zile..depinde…
Eu iau si serlift seara, e pastila pentru depresie si atacuri de panica..majoritatea mi-au zis ca psihic sunt ft sperioasa si de aici si toate starile astea, dar eu nu prea cred ca-mi fac eu singua rau.
Desi cand raman singura ma sperii, incepe sa-mi bata inima tare, incep sa cau pe cineva cu care sa stau si incepe teama aceea de a nu pati ceva si-mi creste tensiunea..sau cel putin incep sa ma inrosesc la cap si la obraji si urechi.Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Solann a răspuns:

Tăți aveți probleme cu capu' și vă cătați la inimă.
Nitica anatomie nu strica!
Pentru lipsa de fier, baga urzici, spanac, ficat, si altele care contin fier.

| Antmrvd explică (pentru Solann):

Si cu bataile inimii dese si rapide si puternice. fara efort…? tot stresu e de vinq?

| Solann a răspuns (pentru Antmrvd):

Da.
Te gandesti la ceva ce nu-ti place, sau o situatie asemenatoare.

| Antmrvd explică (pentru Solann):

N am putea vorbi in privat? sau sa va las un nr?

| Solann a răspuns (pentru Antmrvd):

Mesageria este deblocata.

| NadyPorahy a răspuns:

Bună! Cred că pe lângă anemia de fier, mai ai și o tulburare de anxietate. Vorbește cu psihiatrul tău, poate îți schimbă tratamentul.
În legătură cu anemia, și eu am avut ani la rândul. Am luat fier biologic. Este naturist și se găsește la plafar. Sincer a avut un efect foarte bun. Dacă vei mai avea, poți să folosești liniștită.
Multă sănătate!
Nu uita, cu tratamentul adecvat, poți duce o viață normală, chiar dacă ai anxietate.

| Antmrvd explică (pentru NadyPorahy):

Si batai ale inimii rapide? Sunt ok? Am uneori si senzatia asta de roseata a fetei si umflarea venelor pe maini uneori. oare ma sperii?

| LinaCaro a răspuns:

Deci eu m-am trezit cu tahicardie 250 pulsul, am luat verapamil si chemat salvarea, ei mi-au zis sa iau pananghin, peste o saptamana mia stat rau iarasi, la salvare mi-au zis ca am anemie, si am inceput sa iau suplimente cu fier, am o saptamana fara incidente, de tahicardie sufeream si mai inainte, aveam si distonie neurovegetativa + anxietate...acum ultima data aveam senzatie de nod in gat si in piept ca o greutate, eu zic xa poti lua si pananghi ( vezi analog daca ești di ro)