| alexandrumarian229 a întrebat:

Am 20 de ani. De aproximativ 14 zile nu am gust și miros. Saturație am 97, 98% de 14 zile deci la plămâni nu sunt afectat, tensiunea e buna dar pulsul de 14 zile îl am încontinuu de peste 100 și poate ajunge la 135 fără sa fiu stresat și simt ca nu am aer de la gat (trahee), covidul atacă și inima? Eu sunt la spital acum dar tot puls mare și vad puțin în ceata. Oare din ce cauza? Afectează inima și plămânii nu? Și în prima zi când a întrat covidul în mine am avut ochii roșii dar febra nu am făcut de 14 zile. Din ce cauza o fi? Poate ataca și sistemul nervos fără sa afecteze plămânii sau e un virus care se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Covidul ataca in general plamanii si organele slabe, la fiecare persoana se manifesta altfel depinde de sistemul imunitar, daca esti ventilat nu ai de ce sa iti faci grij ai toata viata inainte, capul sus si odihneste-te ai nevoie mai mult ca oricand de liniste.

| Furnicuta000 a răspuns:

De multe ori oamenii fac atacuri de panica si au impresia ca nu mai pot respira sau ca respira greu apoi chiar nu mai pot respira ca lumea din cauza acestei frici. Am patit si eu de multe ori si era cu mult timp inainte de pandemie. Nu zic ca e si cazul tau neaparat, nu pot eu sa pun diagnostic, dar fa proba. Cand simti ca respiri greu gaseste ceva care sa iti atraga atentia in totalitate si daca trece inseamna ca e doar anxietate

| alexandrumarian229 explică (pentru Furnicuta000):

Eu de 14 zile simt la gat ca nu am aer dar saturația o am de 98% și vad în ceata. Ma gândesc ca dacă aveam atac de panica în 2-3 zile îmi trecea dar nu mi-a trecut.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru alexandrumarian229):

Si teama intretin si amplifica simptomele.

| Digikey a răspuns:

Din cauza ca faci pe tine de frica ai pulsul marit.
Astazi la mine este a 16-a zi in care sunt in autoizolare.Ai ocupat un pat de spital degeaba.Am avut tulburari de vedere si eu.Am ramas fara gust si miros cateva zile, ceva dureri de cap, ceva febra si ceva tuse. Stare de oboseala permanenta.Si am cel putin dublul varstei tale.Am luat cateva pastile de paracetamol si a trecut.

| alexandrumarian229 explică (pentru Digikey):

Nu știu din ce cauza și nu sunt stresat și ascult muzica de relaxare și tot nu îmi scade pulsul și înainte aveam între 60 și 80 și de 14 zile 120, 130, probleme cardiace nu am și văd puțin în ceata. Din ce cauza o fi? Chiar asa rău atacă covidul și la sistemul nervos?