| alexandrumarian229 a întrebat:

Bună seara! Sunt puțin stresat, deci am făcut testul de covid și am ieșit pozitiv, doar ca nu am gust și miros, atât. Dar am fost la spital și am saturație de 97, 98 % și nu sunt infectat la plămâni dar de cateva zile simt la gat o senzație ca nu am aer, aer insuficient și amețeală și am avut tensiunea 15 și puls 145 dar după 10 min și-a revenit. O fi din cauza tensiunii și pulsului sau covidulului dar am saturație de 98 %?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Pai e normal sa ai 98%-99%. Nici o persoana nu are saturatie 100% in conditii fiziologice normale. Nici daca saturatia e mai mica de 98% nu e o tragedie, daca se datoreaza adaptarii fiziologice. Spre exemplu, daca o sa urci pe varful Moldoveanu, o sa-ti scada saturatia pana pe la 95-96%.

Tensiunea ti-a crescut ca esti un papa-lapte, ca sa-ti spun direct happy Adica te-ai speriat singur, ti-ai facut scenarii imaginare.

Mirosul si gustul o sa le recapeti progresiv cam in 2-3 saptamani. Pana atunci, ramai cu gusturile primare.

| alexandrumarian229 explică (pentru gratargratar):

Din ce cauza de aproximativ 7, 8 zile respir greu? Noapte nu am probleme cu respirația când dorm, doar ziua respir greu, simt ca e ceva blocat la gat (trahee)