| FB a întrebat:

Am 24 de ani si o problema.Acum 3 ani de zile am fost la un control pentru ca aveam niste dureri de spate urate de tot in zona lombara, specialistu a zis ca e discopatie lombara, am facut fizioterapie si gimnastica medicala, toate bune si frumoase dar o durere asa infundata a ramas in continuare, acum o luna m-am hotarat sa mai fac o radiografie sa vad ce s-a schimbat si cand colo cica nu am nimic la coloana e perfect sanatoasa; nu am crezut asa ca am fost si la un reflexoterapeut care mi-a comfirmat ca nu e de la coloana ci de la rinichi si de atunci am tot bagat ceaiuri diuretice dar durerea persista. Ce parere si sfaturi aveti? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Discopatia lombara se vede pe radiografie doar in stadiul final, de tasare vertebrala. Asa ca nu stii in acest moment acre este cauza durerii.

| Parmalat a răspuns:

Reflexoterapeutul nu e doctor si nu are competenta sa puna diagnostic. Daca durerea ta a raspuns initial la fizioterapie, e foarte probabil ca reflexoterapeutul a vorbit prostii cand ti-a spus de rinichi.

| darrio2007 a răspuns:

Problema este cam dificila ca sa poti gasi rezolvarea aici la media de varsta a utilizatorilor Tpu.Tot un medic iti poate rezolva problema.

| Eva a răspuns:

Se poate sa ai senzatia ca te doare spatele din cauza rinichilor, durerea de rinichi e ciudata si se reflecta... dar ma gandesc ca totusi, in 3 ani fara niciun tratament specific ti-ai fi dat seama daca e sau nu ceva renal! se agrava...
Fa-ti analize de urina, echografie pelviana ca sa te asiguri ca e de la rinichi.
Reflexoterapeutii astia pot da si diagnostice? credeam ca doar fac tratamente happy

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)