| dalila55 a întrebat:

Buna ziua. Am 44 de ani si datorita frecventei durerilor de cap am efectuat un RMN cranio cerebral nativ si cu substanta de contrast. am primit urmatoruyl rezultat:

Examinarea IRM cranio-encefalica efectuata inainte si dupa administrarea s.c. pe cale i.v. evidentiaza:
- spatii lichidiene pericerebrale infra- si supratentoriale cu dimensiuni normale;
- masa extraaxiala polilobata localizata in 1/2 inferioara a ventriculului IV, cu dimensiuni maxime 28/33/33 mm, cu semnal cvasiomogen T1 si T2, neomogen hiper/hiposemnal FLAIR, cu limitarea difuziei apei, fara priza de contrast ce se extinde in foramenul Magendie si blocheaza foramenele laterale Luschka, fara hidrocefalie interna supratentoriala;
- absenta anomaliilor de semnal si/sau a zonelor cu priza de contrast patologica la nivelul encefalului si ventriculilor;
- sistem ventricular supratentorial simetric, cu dimensiuni normale;
- structuri mediane in pozitie normala.
Concluzii:
Aspect IRM evocator de masa intraventriculara in 1/2 inferioara a ventriculului IV sugestiva pentru chist epidermoid, fara hidrocefalie interna supratentoriala.

Programarea la neurochirurg o am peste 14 zile. Pana atunci, ma puteti ajuta cu o interpretare, sa inteleg? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai la neurolog o sa afli nu stim sa citim sa interpretăm analize, medicul stie ai rabdare pana te vede el

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar pe acest forum nu avem medici de nici un fel.