| StefyyyMaXXim a întrebat:

Daca stie cineva sa citeasca.
RMN cerebral cu substanta de contrast

1. Fara modificari de semnal sugestiv patologice la nivelul parenchimului cerebral supra si infratentorial pe secvente native
2. Hipoplazie vermiana asociind dilatarea cisternei magna
3. Sistem ventricular simetric, in linie mediana, fara modificari de forma, pozitie si contur
4. Fara modificari pe secventele de difuzie si SWI
5. Fara priza de contrast patologica la nivelul parenchimul cerebral
6. Reactie inflamatorie oto-mastoidiana bilaterala
7. Reactie inflamatorie cronica la nivelul sinusurilor maxilare bilateral extinsa la nivelul celulelor etmoidale anterioare asociind chist retentional maxilar inferior stang cu dimensiuni maxime in plan coronal 23mm
8. Hipertrofia cornetelor nazale inferioare bilateral
9. Simptomele mele sunt tinnitus, ameteli, o presiune in partea stanga a capului, spasme musculare si chiar simptome vizuale. Este cauza enumerata mai sus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am o intrebare: cum stai cu dantura? Nu ai (sau ai avut) puroi?

| StefyyyMaXXim explică (pentru Bula):

Nu am puroi sau ceva, dar am probleme cu o masea

| Bula a răspuns (pentru StefyyyMaXXim):

Rezolva problema!

| johnnny123 a răspuns:

De curiozitate, te-ai simți confortabil să fii operat de un utilizator aleatoriu de pe un forum generalist? Dacă nu, atunci de ce te simți confortabil cerându-le să-ți interpreteze RMN-ul?

| StefyyyMaXXim explică (pentru johnnny123):

De curiozitate, daca raspunsul tau nu are nici o releventa cu ce am intrebat eu, de ce te mai chinui sa raspunzi?

| johnnny123 a răspuns (pentru StefyyyMaXXim):

Răspunsul meu are relevanță, doar că îți scapă ție.

Nicio problemă, îți pot explica:
A asculta opiniile medicale ale unor anonimi fără pregătire medicală este în cel mai fericit caz inutil, și în cel mai nefericit caz de-a dreptul periculos.

Din cauza "sfaturilor" și "opiniilor" medicale neavizate avem atât de mulți oameni care iau decizii extrem de proaste referitoare la sănătatea lor, de la automedicație până la leacuri băbești care mai mult strică decât ajută.

În concluzie, atunci când te sfătuiesc să ceri interpretarea unui doctor în loc de interpretarea unor necunoscuți fără calificări, o fac cu cele mai bune intenții și în interesul tău.

Dacă ți-a sărit muștarul din cauza asta, multă sănătate! Eventual mergi cu rezultatele alea și în stația de autobuz și întreabă-i pe oamenii de acolo cum le interpretează. Vei obține opinii la fel de avizate.

| StefyyyMaXXim explică (pentru johnnny123):

Crede-ma ca vorbesti in necunostinta de cauza si chiar nu are nici-o relevanta raspunsul tau, daca nu ai raspunsul la ce am intrebat, poti foarte usor sa treci cu vederea.
Nu a zis nimeni ca nu o sa mearga la medic si o sa se bazeze pe ce zic acesti "anonimi", doar ca am programare luni la medic si voiam sa mai aud o parere pana atunci.
Greu cand vorbesti in nestiinta de cauza happy

| johnnny123 a răspuns (pentru StefyyyMaXXim):

Revin la întrebarea mea inițială, pentru că aparent pricepi greu:
Cu ce te ajută "părerea" unui anonim fără pregătire medicală? Ce valoare are această părere pentru tine? Vei acționa în vreun fel pe baza acelei păreri? Cât va cântări acea părere în comparație cu părerea doctorului la care vei merge luni să-ți interpreteze rezultatele?

| StefyyyMaXXim explică (pentru johnnny123):

Uite ca pe mine ma ajuta laughing Ce treaba ai tu daca vreau sa stiu si parerea altcuiva, damn bro, grow up laughing