| Esteban433335 a întrebat:

Am auzit ca daca consumi creatina îți poate afecta inima, este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mai bine mananci carne de vita decat sa iei creatina. Sau si daca iei creatina sa iei in cantitatile trecute in prospect si sa faci mult efort si sa consumi multa apa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In cantitati mici, citez : "Până astăzi, nu a fost găsite studii care să constate schimbări importante asupra sănătății rinichilor, ficatului, inimii sau asupra funcțiilor mușchilor din cauza utilizării creatinei. [7]".

| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu este adevarat.

| Dana2103 a răspuns:

Nu este adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| Merry17 a răspuns:

Creatina este un compus natural cu o structură similară cu a unui aminoacid. Se găsește în alimente precum carnea de vită, de porc și pește și este produs de corp în ficat, rinichi și pancreas.
Dacă dorești să pui masă musculară, să atingi noi recorduri personale la exercițiile tale, să sprintezi mai repede, să te recuperezi mai bine sau chiar să îți îmbunătățești memoria de scurtă durată, merită să iei în considerare suplimentarea cu creatină.

Există numeroase studii bazate pe suplimentarea creatinei, dar fiecare a ajuns la concluzia că nu au fost înregistrate efecte adverse asupra rinichilor și ficatului în cazul unui consum de lungă durată a creatinei. Cele mai multe preocupări legate de siguranța creatinei sunt asociate în principal cu cât de bine filtrează rinichii sângele.

În mare asta spun site urile care comercializează creatină, dar ar fi bine să aloci câteva minute citirii acestui articol:

https://www.doctor.info.ro/creatina.html