| darkhell217 a întrebat:

E adevarat ca prea mult somn iti poate afecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Http://www.csid.ro/......-13852421/

asta e o pesudostire, in primul rand s-a facut pe cativa subiecti ca apoi sa spui ca e valabil la toti oamenii, nu stim sursa acelei stiri, adica nu avem vreo dovada ca e ceva real

in scimb aici avem un studiu

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171019100416.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170919140416.htm
https://www.sciencedaily.com/......s?/search/

daca stii engleza sunt multe articole despre somn

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce anume?

| darkhell217 explică (pentru RAY):

Prea mult somn

| RAY a răspuns (pentru darkhell217):

Nici vorba de asa ceva din contra somnul are foarte multe benefici,memorie,sistem imunitar mai bun, stare de spirit mai pozitiva, vindeca depresia, stresul, prelungeste viata se stie ca persoanele care dorm mult traiesc mai mult, nu exista nimic rau

| darkhell217 explică (pentru RAY):

Unde scria ca daca dormi mai mult creste riscul de depresie, si ceva probleme cu diabetul si inima,

| RAY a răspuns (pentru darkhell217):

Povesti,ce legatura are somnul cu diabetul din contra lipsa somului duce la o dieta bogata in carbo rai gen dulciuri, depresie din cauza somnului nici vorba, se stie ca depresivi au probleme cu somnul, inima se odihneste, astea sunt basme ca cu nu respira ca aerul e poluat, eu daca nu dorm intru in depresie

| aXy99 a răspuns (pentru darkhell217):

Nu e bun excesul. Daca, sa spunem, ca dormi 5-6 ore in timpul saptamanii, in weekend e normal sa fii obosit si sa dormi mai mult, dar sa dormi continuu 10+ ore, e prea mult. Nu e asa de bine precum spune RAY.

| darkhell217 explică (pentru aXy99):

Eu lucrez tot timpul de noapte si in general dorm ziua, dar cand sunt libere se intampla uneori sa dorm si 15 ore si apoi mi-e somn toata ziua dar parca si cand dorm doar 6 tot nu e bine

| RAY a răspuns (pentru darkhell217):

E ceva normal din moment ce noaptea nu dormi cum e normal

| aXy99 a răspuns:

Cica da. Nu e bine sa dormi mai mult de 10 ore pe zi.

| darkhell217 explică (pentru aXy99):

Parca is si mai obosit asa... daca dorm prea mult

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Http://www.csid.ro/......-13852421/

asta e o pesudostire, in primul rand s-a facut pe cativa subiecti ca apoi sa spui ca e valabil la toti oamenii, nu stim sursa acelei stiri, adica nu avem vreo dovada ca e ceva real

in scimb aici avem un studiu

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171019100416.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170919140416.htm
https://www.sciencedaily.com/......s?/search/

daca stii engleza sunt multe articole despre somn

| Allex00 a răspuns:

Da, afecteaza organismul si nu in modul pozitiv, precum unii cred, ci negativ.

Cauzele:
- tulburari primare de somn, cum ar fi narcolepsia sau apneea de somn;
- disfunctii ale sistemului nervos autonom;
- abuzul de alcool sau de droguri;
- tumori ale creierului;
- traumatisme la nivelul capului sau alte prejudicii ale sistemului nervos central;
- anumite medicamente sau intreruperea brusca a administrarii unor medicamente;
- diverse conditii medicale inclusiv: screloza multipla, depresie, encefalita, epilepsie sau obezitatea;
- predispozitia genetica la hipersomnie;
- hipersomnie idiopatica sau somnolenta excesiva pentru care nu exista nici o cauza cunoscuta (afecteaza de obicei adolescentii si adultii tineri);
- sindromul Kleine-Levin - tulburare neurologica rara care cauzeaza hipersomnie recurenta; etc.

Efectele negative:
- boli coronariene;
-diabet;
-accident vascular cerebral; etc.

Trebuie solicitat medicul, in cazul in care adormi in momente total nepotrivite, neavand capacitatea de a controla aceasta.
Timpul recomandat de somn este de 6-8 ore.
Deci, somnul nu e benefic in cazul in care faci abuz de acesta. Doar trebuie sa respecti un program anumit si cearca sa nu-l modifici( max -/+1 ora modificarea).

| Evîn a răspuns:

Da e adevarat. La inceput o sa fie totul ok o sa te simti bine dar daca o ti tot asa o sa te simti din ce in ce mai obosit cu toate ca dormi foarte mult. Si daca faci asta cateva luni la rand sau hai sa zicem un an un, un an si ceva ai sa ajungi la punct in care nici fotbal nu ai sa mai poti juca sau sa faci sportul tau preferat. Dupa 5 minute de alergat ai sa te simti de parca ai alergat ore intregi fara pauza. Eu zic ai grija happy