| LucaAka47 a întrebat:

Bună ziua, am auzit la un băiat că consumul de Calciu cu Vitamina D oprește creșterea în înălțime, este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut, consumul de Calciu cu Vitamina D nu are absolut nici-o treaba cu cresterea. Calciu si cu D3 se da si la copii mici mai ales si se gaseste in lapte (cred ca toata lumea stie asta).
Deci nu mai asculta ce spune lumea si poti cauta pe internet legat de vitamine. Eu nu am auzit vreo vitamina sa influenteze cresterea. Ba chiar este nevoie de minimul de vitamine necesare zilnic ca sa iti functioneze corpul asa cum trebuiewinking

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU, dimpotriva, ajuta la cresterea oasturii!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este adevarat din contra ajuta la crestere.