| doreal a întrebat:

Am facut recent niste analize de sange la cererea medicului endocrinolog si au iesit cativa hormoni foarte mari si anume:
anti top >1300 UI\mL
anti tg >500 U/mL
TSH 4, 4200 m UI/L
Medicul este in concediu pana luna viitoare si sunt curioasa daca este foarte grav ceea ce am.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana19928 a răspuns:

Depinde de cat de grava este afectiunea ta, la unii oameni medicamentele pot rezolva hipersecretia de hormon, la altii nu, vezi ce iti da medicul pentru ca sunt diferite tratamentele in functie de ce ai tu, in sensul ca la unii oameni li se dau ori tratamente cu iod, ori cu betablocante... etc sunt foarte multe. Vezi ce iti spune doctorul pentru ca depinde de corpul tau cat si cum vei lua medicamentele si daca le vei lua

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Baga un Google Translate cu http://www.schildklier.nl/schildklier/diagnose/bloedonderzoek

Atentie ca valorile pot depinde de metoda de analiza!

| RobertMoon a răspuns:

Buna, din ce ai scris aici se pare ca ai o mica afectiune la Glanda Tiroida, ai cumva ochii mai mereu rosii, transpiri mult si simti nevoia sa rontai ceva mereu?

| doreal explică (pentru RobertMoon):

Doar problema cu transpiratia o am. Nu am ochii rosii, dar imi sunt sensibili la lumina puternica.

| RobertMoon a răspuns (pentru doreal):

E in regula, nu-i ceva de speriat, medicul endocrinolog o sa faca ce considera ca e ok, dar tu te simti bine acum, nu e nevoie sa iti faci griji. happy

| Antopuff a răspuns:

Nivelurile crescute semnifica o afectiune a glandei tiroide. Probabil o sa trebuiasca sa faci investigatii mai amanuntite legate de problema asta.

| Roxana19928 a răspuns:

E posibil un hipertiroidism, adica hipersecretia hormonului tiroidian TSH, daca esti si hiperactiva, tinzi sa tremuri, ai reflexele foarte foarte rapide, respiri mai rapid, te simti prea plin de energie, probabil or sa continue cu investigatiile amanuntite

| doreal explică (pentru Roxana19928):

Si in cazul unui hipertiroidism, va trebui sa fiu pe medicamentatie pe viata? Din alimentatie nu se poate controla? Pe mine asta m-ar supara foarte tare, sa iau medicamente pe viata de acum. Am 18 ani si mi se pare prea devreme.

| Roxana19928 a răspuns (pentru doreal):

Depinde de cat de grava este afectiunea ta, la unii oameni medicamentele pot rezolva hipersecretia de hormon, la altii nu, vezi ce iti da medicul pentru ca sunt diferite tratamentele in functie de ce ai tu, in sensul ca la unii oameni li se dau ori tratamente cu iod, ori cu betablocante... etc sunt foarte multe. Vezi ce iti spune doctorul pentru ca depinde de corpul tau cat si cum vei lua medicamentele si daca le vei lua

| Alohababy a răspuns:

Tsh.ul nu sună prea ok mergi la endocrinolog sa nu ai vreo boală tiroidă

| doreal explică (pentru Alohababy):

Daca ai fi citit, ai fi stiut ca la recomandarea medicului endocrinolog am fost la analize si nu de capul meu.
Bineinteles ca o sa ma reintorc cu rezultatele. Eram doar curioasa daca nu e ceva foarte grav.
Stiu si eu ca tsh-ul nu e prea ok.
Mersi oricum.