| Elenaaa54 a întrebat:

Buna ziua, am fost la un consult cardiologic si prin urmare mi-a iesit tahicardie sinusala, ideea este ca am fost putin emotionata si probabil sau acceperat bataiile
inimi, cand am ajuns acasa mi-au luat tensiunea si aveam bataile
inimi 86, la ekg mi-au iesit 113, azi la fel mi-au luat tensiunea si avean 89, doctorul mi-a recomandat sa iau concor cor si kardiolin, sincer nu le-as lua mi-e frica ca de la aceste pastile sa nu dezvolt alta boala, cine a luat imi poate spune si mie daca e sigur sau cum ar trebui sa procedez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu spui de ce ai ajuns la cardiolog.
In primul rand Kardiolin este un supliment alimentar cu potasiu si magneziu, nu are ce sa iti faca rau. Concor este un beta blocant, nu stiu doza dar e probabil e mica. Poti sa le iei si sa le opresti daca ai efecte adverse.

| Elenaaa54 explică (pentru Eireann):

Am mers pentru un control de rutina, doza la concor este de 2, 5 mg

| Davyd2001 a răspuns:

Și eu am tot Tahicardie, aveam episoade foarte rare in care simțeam inima ca și cum se relaxează și apoi începea episodul cu batai foarte rapide, eram conștient de batai toata ziua, problema mea cea mai mare au fost extrasistolele pe care le aveam în special noaptea., probabil ca le aveam și ziua dar nu le băgam în seamă, iar doctorul mi-a spus ca nu necesită niciun tratament doar schimbarea stilului de viață, și aspacardin care contine potasiu și magneziu, știu prin ce treci, și ce te as indemna eu sa faci ar fi sa îți faci analize la glanda tiroidă, mie mi-a spus ca nu am nimic la inima doar ca am o dereglare de hormoni tiroidieni, Hipotiroidism mai exact, nu știu dacă ți prescris mai întâi vitamine, dacă da. și tot nu ți au trecut episoadele de Tahicardie inseamna ca ai nevoie de un tratament mai tare. dar in unele cazuri dacă problema vine din altă parte și tu iei tratament pentru inima s-ar putea sa dai în alte aritmii mai severe, încearcă prima dată să îți schimbi stilul de viață fără stress, dar fa ți și niste analize la glanda totuși sa vezi dacă de acolo este problema, sănătate multă!