| Anastasiarusu a întrebat:

sunt noua! Am 32 de ani și sunt gravida a doua oară in șapte luni cu o fetița! Sunt foarte fericita însă ieri m-am simțit rău! Eram amețită și aveam palpitati. Soțul meu m-a dus la ginecolog meu. Mi-a luat tensiunea și pulsul! Tensiunea a fost buna însă pulsul a fost 160. Avea un stetetoscop cu care mi-a ascultat bătăile inimi și a a spus ca inima îmi bate haotic. Am venit acasă și mi-am luat singura tensiunea și pulsul a fost bun, chiar mi-am ascultat și inima care bătea lin. Sper doar ca bebe sa nu pățească nimic. Știu ca in sarcina inima bate mai repede da așa tare nu a bătut. Dar numa când ma duc la ginecolog bate așa de tare de doctorul se sperie. De ce îmi bate inima mai tare la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Acasa cum iti masori pulsul, cu tensiometru? E posibil sa nu dea cele mai reale valori, cauta pe net "cum sa-ti masori pulsul" si incearca "manual", atunci cand mai ai palpitatii.
Altfel... Ar putea fi puls de halat alb care apare din cauza emotiilor si stress-ului aparut pentru ca stii ca mergi la doctor, si nu stii ce o sa-ti faca, daca ai vreo problema... Daca acasa te-ai linistit este posibil sa fi fost asta, insa ai spus si ca acasa ai avut palpitatii inainte, asta inseamna ca inima a inceput sa bata haotic de acasa. Un consult cardiologic ai facut candva? Problema nu e asa mare daca nu e persistenta si apare doar uneori, dar merita sa te vada si un cardiolog, eventual, daca e posibil sa-ti dea un holter ecg sa-l porti o zi acasa, pentru ca ma gandesc ca nu vrei sa te internezi si sa vezi daca apar ceva modificari, sau daca e posibil ai putea sa te internezi o zi doua undeva pentru ca sa poti fi monitorizata si tinuta sub observatie asa cum trebuie. Trebuia sa intrebi ginecologul daca are vreo repescursiune asupra copilului tahiaritmia ta, eu stiu ca nu, doar in cazuri extreme si la tine nu e cazul.

| Anastasiarusu explică (pentru CuriousStuff):

La cardiolog nu am fost. Mie frica sa ma duc! Dar îmi mai duc mâna la inima și simt cum bate super haotic! In prima sarcina nu am avut aceste probleme! ( respir destul de greu)

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anastasiarusu):

Ti-e frica de medic sau de ce s-ar putea sa-ti spuna? Pentru ca niciuna din aceste doua frici nu e justificata. Teama de medic ma gandesc ca nu ai si eu zic ca mai bine mergi si la cardiolog chiar cu "riscul" sa primesti o veste nu asa de buna, mai bine acum decat mai tarziu. Ai zis ca inainte nu aveai palpitatii, sau cel putin nu la sarcina cealalta, si e putin probabil sa apara asa din senin o boala de inima, insa e mai bine sa-ti faci niste controale acum, luna a saptea inca nu e foarte tarziu si mai bine sa te tina si un cardiolog sub observatie, decat peste o luna doua cand trebuie sa si nasti sa te trezesti ca ai ceva la inima. (Sper) Sa nu fie cazul! Si cardiologul stiind ca esti insarcinata pe langa ca o sa se comporte foarte fumos cu tine laughing o sa evite si sa-ti dea medicatie daca nu e absolut necesar, dar e bine ca macar sa te aiba in observatie, sa stie de tine, eventual sa ai si numarul lui si daca mai ai intrebari, mici "crize" sau nelinisti sa ai cui sa te adresezi pentru un sfat din partea unui specialist.

| Anastasiarusu explică (pentru CuriousStuff):

Mulțumesc mult! Mai încurajat!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anastasiarusu):

Cu drag.
Multa sanatate.

| sarmaghimpata a răspuns:

La