| Valentyn_Adolf_1969 a întrebat:

Buna Ziua,
Am fost la un Fotbal impreuna cu niste prietenii, si am alunecat si am cazut pe mana dreapta. Mana s-a umflat dar nu foarte intesiv, mana pot sa o misc, sus, jos - stanga dreapta, dar ma doarte destul de rau cand imi misc degetele.
Ma puteti ajuta, ce imi voi putea pentru a imi ameliora durerea, sau ce as putea face pentru a nu persevera.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Apa rece nu e indicată, e cea mai mare prostie, chiar dacă majoritatea medicilor așa spun să faci nu e valabilă în toate ccazurile!

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Un mic traumatism, trece în câteva zile.

| Azµre a răspuns:

1) Nu folosi comprese reci! Vei avea dureri mai mari la urmă!
2) Nu folosi fașă elastică, fașa elastică oprește circulația sângelui, ceea ce duce la umlfarea mâinii.
3) Folosește pansament să te legi la mână. I-a de la farmacie Lasonil și Burovil! Faci amestecul de Burovil care vine în plicuri separate, lași apa să fie la temperatura camerei, dai cu această soluție masând, apoi dai cu Lasonil cremă, te legi cu pansament!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pui apa rece si daca este nevoie te duci si la doctor pentru ca sfaturile de pe TPU nu sunt toate bune.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa rece nu e indicată, e cea mai mare prostie, chiar dacă majoritatea medicilor așa spun să faci nu e valabilă în toate ccazurile!

| Kr5 a răspuns:

Comprese cu apa rece fasa elastica si date cu un unguent gen bengay si du-te la doctor ca s-ar putea sa fie o fisura happy

| Azµre a răspuns (pentru Kr5):

Nu sunt recomandate compresele cu apă rece nu în toate cazurile! La fel și fașa elastică, oprește circulația sângelui ceea ce duce la umflarea membrului!

| PustiCool a răspuns:

Un antiflamator gen dicoflenac gel dar este bine sa nu lasi lucrurile asa si sa te vada medicul de famile asa este cel mai indicat parerile multora nu sunt atit de bune cand este vorba de sanatatea ta si mai ales mina.Pot aparea copmplicatii de la mici lucruri aparent banale, o investigatie mai amanuntita nu strica niciodata. Sanatate!

| Valentyn_Adolf_1969 explică:

Va multumesc pentru sfaturile primite.

| iuli007 a răspuns:

Asa am avut si eu te doare ansa cu gheata pusa pe umblatura trece si trebuie sa ati misti degetela ca sa ati reviii.Yo mi-am revenit cu gheata si apoi m-am jucat pe calculator fifa si cand apasam butoanele cu degetele de la mana mi s-a dat drumul