| Bianca1203 a întrebat:

Bună ziua, am fost la un medic stomatolog astăzi împreună cu iubitul meu si fără sa ne spună prețul de data trecută astăzi pentru un drenaj, omorârea unui nerv, cariile curățate, un periaj dentar, un pansament pe măsea ne-a luat 850 lei... E normal asa ceva?
Eu toate astea le făceam cu maxim 350 lei in policlinica.
Dau fundă răspunsului corect. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Corect, necorect trebuia sa te intereseazi inainte.
Pe langa asta ei trebuie sa aiba afisat undeva la receptie lista cu preturi, in lipsa acestor preturi afisate poti depune sesizare la ANPC!
Te anunt insa ca preturile la cabinetele private sunt mult mai mari decat la policlinici!
E bine pe viitor sa eviti acel cabinet, si sa te indrepti pe ceva cu preturi de bun simt, insa atentie nu toate cabinetele au aceleasi preturi si nu toti lucreaza curat, ingrijit, steril etc
Inca am vazut cabinete la coltul blocului care sterilizeaza cu spirt, in acele focare de infectie e normal ca pretul sa fie minim, iar intr-un cabinet care are igiena la standard european si preturile sa fie mari.
Din tot ceea ce ne-ai spus acolo mie nu-mi pare foarte mare pretul de 850 de lei.
Gandeste-te ca eu am dat la un cabinet de asta de lux 700 de lei doar pentru o carie evident ajunsa la nerv, si banuiesc ca sunt cabinete prin tara la care pretul e mult mai sus de 700 lei pe carie; voi insa ati beneficiat de mult mai mult de atat!

| Bianca1203 explică (pentru Simpatic):

Nu am știut, nu au prețurile afișate si nici nu mi-au răspuns la întrebare "cât e prețul pentru aia si aia"

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Voi sunteti tineri si aveti gandire ca pe vremea lui Ceausescu? Nicaieri nu-i pret fix. Fiecare cabinet are pretul stabilit de medicul sau. Partea proasta este ca nu dau bonuri. Eu daca eram in locul tau ii ceream bonul inainte de a-i da banii si nu ma mai duceam la el a II-a oara.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i normal si legal, odata ce este dentist privat si poate sa aiba propriile lui preturi, pentru fiecare operatiune in parte.

Daca tu stiai ca la Policlinica este atat de ieftin, de ce nu te-ai dus acolo?
Ce sens mai au comentariile astea, dupa ce ti-ai rezolvat problemele la un dentist privat, pe care l-ai ales chiar tu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare un pret corect la o clinica privata.
Numai periajul e 250 lei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le făceai. Adică la timpul trecut.

| dullcat a răspuns:

Buna.Considerand preturile actuale pentru tot, cred ca e normal.Depinde si de oras si popularitatea cabinetului. Data viitoare intreaba dinainte cat va costa.Eu asa fac, nu e nicio rusine.

Răspuns utilizator avertizat