| Xerxess97 a întrebat:

Am implinit 5 zile de cand am varicela..numai sunt basici, s-au transformat in cruste cu o coaja maro. Sunt din cap pana in picioare. Vreau sa stiu cand dispar si daca lasa urme pe fata..sunt disperat.mi-e frica sa nu lase urme pe fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Este nevoie de 1-2 zile pentru ca petele rosii sa treaca prin toate stadiile de evolutie uscare si acoperire de cruste. Zilnic apar noi pete rosii 5-7 zile si contagiozitatea tine pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
NU te scarpina pentru ca raman cicatrici-urme.Pentru calmarea mancarimii poti sa iei Claritine 1 tb pe zi sau sirop 2 lingurite.Totul o sa fie bine si rabdare multa!

2 răspunsuri:
| Criiistinutsa a răspuns:

Daca nu te scarpini, nu vor ramane urme. O sa-ti treaca in cateva zile happy

| laura81 a răspuns:

Ai grija sa nu rupi cojitele. Daca le lasi sa pice singure nu iti vor lasa urme