| Ciufixx a întrebat:

Am si eu o problema.Am varicela de 10 zile. bubitele mi s-au acoperit cu acele cruste maronii, ca la alte rani obisnuite.pe picioare mi-au disparut.Intrebarea este:se intampla ceva daca ies maine 30 de minute afara? nu mai suport sa stau in casa mai ales pe caldura asta. Vreau sa ies dar mi-e sa nu patesc ceva doamne fereste.Si am voie sa ma spal pe cap avand in vedere ca si in cap am acele bubite cu cruste?
Fundita

Răspuns Câştigător
| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Nu e nimic dacă ieși, ideea e să nu te atingă nimeni, fiindcă e contagioasă cât nu are crusta. Și te poți spăla, dar cu apa dată încet și fără să freci prea mult, ideea e să nu rupi crustele, să te speli cu buricele degetelor.

| Ciufixx explică (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Multumesc,mi-ai fost de folos~!

2 răspunsuri:
| Biancaalone a răspuns:

Nu poți ieși afară deoarece o să te întoarcă la loc! Acele bubițe o să se multiplice și nu ai rezolvat nimic! Și poși să te speli la cap, dar doar la cap! Sa nu cumva să te speli și pe corp că o să se întâmple mai rău ca și cum ai fi ieșit afară!