| Alex977a a întrebat:

Buna ziua, am o fetiță de 6 luni, de vreo 5-6 zile își dă ochii peste cap se mai vede decât jumate din pupilă, face de vreo 10 ori pe zi, după 2 secunde ochișorii își revin, am observat când nu îi dau atenție atunci se repede de mai multe ori chestia cu ochii. Ce are putea fi, a mai pățit cineva?
Am făcut ecografie la caput, totul e ok.
E greșeală ce am făcut-o de la 2 săptămâni, i-am dat vigantol, pe la 3 luni un doctor mi-a zis sa îi dau și vitamina d3, nu știam că vigantol conține D3, poate sa fie intoxicație cu d3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du/ti fetita URGENT la investigatii neurologice, la un spital de copii serios, bine dotat!

| Violleta2022 a răspuns:

Pot fii mici atacuri de epilepsie.
Mergi cu copilul la medic pentru investigatii.

| oglindasultanului a răspuns:

laughing Mie mi se pare ca sunt un fel de mofturi si nemultumiri, cam din cauza asta fac oamenii asa, dar acum sa aud ca e vreo problema atat de serioasa si ca trebuie sa duci un copil la doctor, ma amuza.

| Alex977a explică (pentru oglindasultanului):

Prietene nu este nici un moft, eu doar am pus o întrebare cu doctorul am vorbit de 3 zile, i-am trimis filmări a spus luni, crede-mă nu eram nebun sa zic că mai stau cu ea așa alta putere nu am am fost la toți pediatrie weekendul acesta la neuro a zis luni

| Citara a răspuns (pentru oglindasultanului):

Cine știe, poate are probleme serioase, si tu stai si faci glume pe aici?

| Iote a răspuns:

Nu e bine deloc!
Mergi URGENT cu ea la pediatru! El te va indruma unde trebuie. Probabil la neurolog. Nu fa tu presupuneri, nu te du unde crezi. Nu pierde timpul.
Nu e de la vitamina D, in nici un caz. Doamne fereste de vreo epilepsie sau ceva asemanator.

| 1997onur a răspuns:

Mergi cu copilul la mdicul de familie urgent.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu inteleg de ce sunteti asa speriati, nu te-ai intrebat ca poate e pur si simplu un tic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la pediatru cu ea nu sta sa intrebi pe TPU ca nu sunte m doctori, orice minut scurs inseamna șanse zero la vindecare, du te azi la urgenta cu ea ca ei au nonstop la floreasca daca esti din Bucuresti.

| Alex977a explică (pentru anonim_4396):

Din păcate nu sunt din buc sunt din Pitești mâine o să ajung cu ea la neuro

| Alex977a explică (pentru anonim_4396):

Știu că nu e nimeni doctor pe aici, doar mă gândeam că a mai pățit cineva, atât tot, mâine ajung cu ea așa ne spus dr neuro

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alex977a):

Multa sanatate fetitei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat este să o duci la spital, orice minut contează