| CosteaAndrey a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare! Am ceva probleme de sănătate, am probleme cu mâinile nu mai am simț la degete și sunt mereu amorțite. Am cam 3 luni, am fost la doctor în Olanda fiind stabilit aici și mi s-a dat doua injectii în amândouă mâinile, a zis ca am nervii de la mâini distruși... intrebarea mea este! E grav și cam ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa faci o investigatie mai ampla: o examinare de Rezonanta Magnetica cervicala (RMN cervical) + o ElectroMioGrafie (EMG) cu ac, la ambele maini!
Astfel se poate localiza cauza si natura exacta.

La mine am situatie asemanatoare (localizat cu investigatiile de mai sus) si s-a gasit o strangulare a maduvei din coloana cervicala (pentru care urmeaza sa fiu operat).

| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil sa ai:
- diabet si nervii degetelor de la maini si picioare amortesc
- ori sa ai sindrom de tunel carpian
- ori sindrom renauld (daca si ingheata degetele si se albesc sau albastresc).

Se poate rezolva facand ZILNIC exercitii cu greutati in maini, ca circulatia sa se restabileasca si sa se imbunatateasca.

| doctorandus a răspuns:

Daca e cum a zis el, esti practic handicapat.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Pai... La ce doctor ati fost?! Nu va suparati, dar trebuia EL sa va explice ce sa faceti! Si nici diagnosticul nu este corespunzator! Ar putea fi din cauza veselor de sange, poate aveti un cheag de sange care opreste circulatia sangelui corespunzatoare. Mergeti la un medic calificat va rog, puteti suferii de ceva drastic, amortirea mâinilor nu este un diagnostic des intalnit!

| valimatei21 a răspuns:

Vaccinat?