| PrivateGod a întrebat:

Am o întrebare. Câinele meu are o rană(nu prea mare pe spate, 3-4 coji de sânge uscate) și se scarpină des. Vreau să știu dacă are râie(scabie) sau nu.
Mulțumesc frumosc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-l la medic. Noi, medicii veterinari de pe aici, NU-L VEDEM!

| PrivateGod explică (pentru sierra1):

Faza e ca medicul veterinar de prin zona nu se prea pricepe.

| sierra1 a răspuns (pentru PrivateGod):

Si atunci crezi că noi de pe aici, știm mai multe?

| PrivateGod explică (pentru sierra1):

Multumesc pentru raspuns.
O să intreb un farmacist veterinar.

| sierra1 a răspuns (pentru PrivateGod):

Bine faci!

| LasleaIoan1972 a răspuns:

De obicei cand se scarpina este pe cale sa se vindece, nu este vorba de raie sau scabie
aceeasi situatie este si la oameni cand o rana incepe sa se vindece te mananca
veterinarul poate face cainele sa nu mai simta mancarimi,
apeleaza cu incredere
o sa faci viata cainelui mult mai placuta si te va iubi mai mult,
el simte cand cineva ii ajuta si sunt foarte loiali,
nu uita niciodata
bafta
cele mai frumoase ganduri

| GabyT10 a răspuns:

Cand are scabie,pe corp va face cojite (la fel ca matreata),blana va avea un miros foarte urat,intepator,blana incepe sa pice si se va scarpina pe intreg corpul, nu doar in zona unde are rana.Din ce spui tu nu pare sa aiba scabie, cel mult o dermatita sau o ciuperca. Orice medic veterinar (fie el si din zona rurala) va sti ce are daca îi va vedea rana (consultul este gratuit). Chiar daca mergi la farmacie, nu vei rezolva mare lucru, pana nu il consulta medicul si sa stii ce diagnostic are. Farmacista nu va sti ce are, doar va presupune si-ti va cel mult un tub de Mibazon (unguent sa aplici pe rana). Sper sa il poti duce la medic.Multa sanatate catelului tau.