| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare, cum as putea micsora tensiunea? tratament naturist sau farmaceutic? multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi face împreună aceste tratamente.
Cele naturiste nu sunt atât de toxice dar şi acestea trebuie date de un medic naturist.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Primul lucru care ti-l zice medicul cand vede ca ai hipertensiune este : SA RENUNTI LA SARE. Apoi urmeaza altele.

soothe
| soothe a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti sau sa afli care este cauza hipertensiunii. Renuntarea la sare aproape complet este primul lucru pe care il ppoti face pentru ca sarea retine apa in sange si cantitatea devine mai mare decat inima poate "duce". Ea face efort ma mare decat de obicei si asa creste tensiunea. Trebuie sa faci ceva pentru ca hipertensiunea este un ucigas tacut pe termen scurt sau mai lung. Cel mai bine, mergi la medic si dupa ce ai un diagnostic vii si mai discutam.

| anad a răspuns:

Pot fi asociate, dar important mi se pare sa fie avizate de medic. El prescrie pe cel medicamentos si-ti poate da indicatii cat si cu ce sa completezi naturist.Depinde si cat de mare e tensiunea si daca este fluctuanta!

| adriana75 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai si ce greutate fiindca e important cum ai ajuns aici, pentru ca problema nu e de ieri, de alaltaieri, e veche dar ignorata.Ma mir ca nici cele mai elmentare lucruri nu le stii, ca de sare poti sa uiti, de grasimi la fel, de carne de porc, de dulciuri idem.Pe ce lume ai trait pana acum, ai fost surd la schimbarile din interiorul tau? Usturoiul e foarte bun sa-l iei dimineata, iti scade considerabil tensiunea. Du-te si fa-ti analiza completa de sange du-o la medicul de famile si stii exact in ce stadiu te afli.