| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratament naturist as putea lua pentru panatitiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fiyah1 a răspuns:

Panaritiul, pe cat de neplacut este. poate duce la neplaceri si mai mari daca nu este tratat cum trebuie, ducand pana la infectia osului ( osteomielita )

ideal ar fi sa faci o vizita pana la o camera de garda daca ai un spital pe langa pentru ca mai mult de un bandaj umed nu e cazul sa se faca atata timp cat nu e prea serioasa infectia respectiva ( antibioticele se administreaza doar in cazuri mai serioase )

o alta solutie ar fi sa cumperi iod(sau ceva asemanator), sa bandajezi cu niste tifon steril imbibat in acest iod si sa acoperi cu niste folie de plastic alimentara

tratamentul naturist poate ajuta sau nu. nu ti-as sugera sa risti daca zona e foarte rosie/inflamata/dureroasa.

du-te la medic daca nu trece.

2 răspunsuri:
| dulcineea a răspuns:

Panaritiul se trateaza chirurgical, in nici un caz naturist. Si daca nu e tratat la timp se poate ajunge la amputarea degetului, daca nu mai rau. Nu e de gluma, cu atat mai putin de ceaiuri si tot felul de balarii si ierburi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tratamentul unui panaritiu este in primul rand chirurgical-curatirea tesuturilor necrozate. apoi se iau antibiotice oral, recomandate de medic.
tratament naturist -"Naturaplant"
DIMINEATA:
1 monodoza de gemoderivat de Muguri de Coacaz negru
1 monodoza de gemoderivat din coaja de salcie
1 capsula de Echinacea

PRANZ:
1 monodoza de gemoderivat de muguri de Coacaz negru
10 picaturi de Argint Coloidal (Apa de argint)

SEARA
1 monodoza de gemoderivat de Muguri de Coacaz negru
5 picaturi de Argint Coloidal

Se va consuma ceai de galbenele 500 ml/zi
Ceai de urzica 1L/zi

EXTERN
Se vor face bai cu infuzie de galbenele de 2 ori pe zi.
Se va aplica pe locul afectat un tampon imbibat in apa de argint seara inainte de culcare, dupa care se va aplica crema de galbenele (Atentie! Din plafar, nu pe baza de untura de porc)
Sanatate