| 234512 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu inima. De ceva timp simt o usturime la nivelul stomacului si pieptului, ca un soc care dispare dupa cateva secunde. Dupa acest soc incepe sa imi bata inima mai tare si uneori ametesc. Socul se produce doar atunci cand ma bucur, ma sperii sau sunt stresata. Dureaza foarte putin si vine de mai multe ori pe zi, chiar si atunci cand vad ceva care ma bucura sau ma gandesc la ceva care ma streseaza incepe sa ma usture. Am 19 ani, 50 kg, am luat calciu si vitamine si am consultat si un doctor care mi-a spus ca starile mele sunt de la anxietate. Am un stil de viata sanatos, mananc bine, dorm linistita dar tot simt aceasta usturime care nu ma lasa indiferent ce fac. Sunt intr-adevar o persoana foarte anxioasa si ma sperii din orice. Credeti ca aceste simptome totusi pot fi o reactie a corpului la anumite sentimente sau poate fi ceva grav la inima? Sunt totusi tanara si nu am niciun fel de afectiune, analizele sunt bune. Voi merge totusi si la un cardiolog dar as fi vrut totusi sa intreb pe cineva sa ma pot calma, poate totusi nu este nevoie sa merg la doctor si trebuie sa lucrez cu mine insami. Nu am vrut sa postez aceasta intrebare pentru ca imi este rusine dar sper totusi ca va fi cineva care sa ma ajute putin sa inteleg ce se intampla cu mine si daca este cineva care trece prin aceste simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

"usturime la nivelul stomacului si pieptului"
"Socul se produce doar atunci cand ma bucur, ma sperii sau sunt stresata."
Nu e deloc inima! E doar stresul, emotivitatea. Dar pentru usturimea aia, sa te vada un internist. Sa nu fie cumva ceva la ficat.

| NarcisIfrim a răspuns:

Uite eu doar pot sa te ajut, sa iti spun ca si eu am avut unele simptome, de genul.
cand trebuie sa vad pe cineva, sau astept ceva, sau eram stresat..la fel
dar nu mi se intampla asa des cum spui tu
nu stiu daca tine de cardiologie chestia asta, tine mai mult de tine, sa stii cum sa te controlezi, la bucurie, la stres
spuneai ca esti si anxioasa si lasi emotiile sa te complesesca sa puna stapanire pe tine.

nu stiu daca vrei poti sa ma cauti pe narcisdanielifrim323@gmail.com,poate te pot ajuta

| 234512 explică (pentru NarcisIfrim):

Am vorbit si azi cu doctorul si mi-a spus sa nu merg la cardiologie pentru ca este clar legat de anxietate. Eu am facut si greseala ca am cautat pe net tot felul de simptome si acolo am auzit de infarct si de toate prostiile. Am mai facut si prostia de a-mi cumpara un oximetru si tot imi iau pulsul si intr-o seara dupa ce m-a usturat pieptul a dat o eroare si mi-a aparut puls 188 si m-am speriat foarte tare. Cred ca este pe fond psihic pentru ca apare numai atunci cand am emotii. Sper sa imi treaca totusi pentru ca sunt tanara si nu cred ca ar trebui sa ma panichez asa des.