| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare am 20 de ani acum un an jumate am facut un ekg la cel mai bun medic cardiolog din constanta (un grafic ciudat cu bataile inimii si s-a uitat printr-un aparat iar pe ecran aparea inima mea cum batea) acesta spunandu-mi ca inima mea e perfect sanatoasa INSA de o luna cam asa am inceput sa am uneori nu tot timpul junghiuri de aria unu pix fie in centrul pieptului fie in zona inimii care dureaza cel mult un minut dupa care simt capul ca si cum ar incepe sa imi arda si ma ia o ameteala asta timp de 10 secunde iar alte ori simp o presiune in capul pieptului,sub gat (nu aproape de inima) presiune pe care o simt in tot jurul gatului! Intrebarea mea este:probleme cu inima sau altceva banal (atac de panica,tras de curent, dormit in pozitie proasta)? Astept raspuns urgent! O zi buna va doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oHarryo a răspuns:

Problema e mai clara dupa acea precizare a gustului metalic de care ziceai. Toate simptomele de care ziceai par a fi o anemie. O anemie poate cauza cam toate simptomele indicate de tine. Deci nu trebuie sa mergi la medicul cardiolog si doar la medicul de familie care sa te trimita sa iti faci niste analize la laborator pentru a vedea ce iti lipseste din organism. Cel mai probabil fier, magneziu, calciu... Sanatate!

| Alinush1993 explică (pentru oHarryo):

Multumesc mult! M-ai linistit oricum o sa fac un control la medicul de familie preventiv! Ai bulina! O zi buna si tie si tuturor ce mi-ati raspuns!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu ar fi rau sa mergi la cardeologie si sa faci un Ecocord! Multa sanatate!

| suMRed34 a răspuns:

Inima nu doare deci nu cred ca este de la inima. Ar putea sa fie o nevralgie (te-a tras curentul destul de rau daca ai ameteli) sau poate chiar si un atac de panica.Eu am avut o nevralgie de genul acesta si ma durea foarte tare in capul pieptului ba chiar nu puteam sa respir, indicat ar fi sa te duci pana la medicul de familie pentru un consult. Sper sa fii bine, multa sanatate!

| Alinush1993 explică:

Hmm as mai dor inca 2-3 raspunsuri nu prea e probabil sa fie de la inima mai ales ca a trecut putin timp de la acel ekg eu suspectez foarte mult ca aceste simptome sunt ori de la fumat ori de la faptul ca stau ziua cu geamul deschis mereu in spatele meu a si inca ceva cand am aceste stari de rau simt si un gust parca de metal in gura