| Daiii a întrebat:

Am o intrebare. In urma unui Papanicolau, mi s-a descoperit o inflamatie si o usoara infectie. Am luat tratament si eu si partenerul meu, eu Klion ovule si metronidazol 2x2/zi, iar el metronidazol 2x2/zi. Pe perioada tratamentului, am avut contact sexual protejat, dar dupa aia neprotejat. Prietenului meu i s-a inflamat preputul si are mancarime si usoara durere daca atinge. Oare care ar putea fi cauza? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz primul gand care apare, se refera la presupunerea ca este posibil ca tratamentul urmat de amandoi, sau probabil doar de partenerul tau de sex sa nu fi fost suficient de lung ca timp si eficient.
Iritatia preputiului penisului poate sa apara din diverse motive cum ar fi o frecare intensa de materialul chilotului, o reactie de natura alergica sau o eczema, dar poate avea si cauze mai grave, cum ar fi o reinfectare cu boala de care ai fost tratata si din acest motiv problema trebuie tratate cu maxima seriozitate. Intro asemenea situatie este indicat sa discute problema ivita cu medicul urolog, dermatolog sau sa reia tratamentul prescris cu metronidazol inca o perioada de minim 3 zile pentru a vedea daca se va observa vreo schimbare/imbunatatire a situatiei.
Fiindca exista posibilitatea sa se fi produs o recidiva, reinfectare, in situatia actuala este indicat ca amandoi sa va prezentati la un laborator de analize medicale pentru a fi prelevate probele necesare pe baza carora sa fie efectuate analizele necesare. Este cel mai ieftin dar si cea mai rapid mod prin care veti reusi sa aflati cu ce problema va confruntati. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu ai precizat ce fel de infecție ti s-a depistat. Aceasta infecție ar putea fi cauza. Ar fi trebuit să știi că pe perioada tratamentului nu se intretin relații sexuale, fie ele protejate sau nu happy in acest caz, tratamentul până acum a fost cam degeaba

| Daiii explică (pentru Denisa0954):

Mi-am intrebat medicul daca pot intretine relatii sexuale si a zis da, dar protejat. Gardnerella din cate am inteles

| Denisa0954 a răspuns (pentru Daiii):

Schimba medicul atunci happy

| Daiii explică (pentru Denisa0954):

Deci cauza ar putea fi de la infectia aia? Si ce ar putea lua? Multumesc!

| Denisa0954 a răspuns (pentru Daiii):

Cel mai probabil da. Mergeți din nou la medic pentru un eventual consult si tratament

| fanefranaru a răspuns:

Incearca la Dr. Oetker, poate da rezultate diferite