| denisa9292 a întrebat:

am o intrebare pt voi toti, ce-i drept putin mai aparte, jenanta as spune. in urma cu aproximativ 10 luni am fost la 2 controale : unul dermato si unul ginecologic, in urma carora mi s-a spus ca am Colpita Micotica ( popular Candidoza vaginala ) dupa care mi s-a dat un tratament, pe care l-am urmat ( aproximativ, pentru ca nu terminasem crema si nu m-am mai dat ). In schimb in urma cu ceva timp in 2-3 episoade, in timp ce faceam baie, eu spalandu-ma si in interior cum obisnuiesc ( desi am auzit ca nu e bine! ), pe langa substanta albicioasa si groasa, la final dupa ce am scos toata substanta aia am observat putin sange, subtire. Asta de 3 ori pana acum. E ceva normal? Banuiesc ca nu... Poate fi un alt simptom pentru candida? Sau e sigur ceva mai rau transmisibil? Va multumesc mult pentru rabdare si poate ma puteti ajuta cu un sfat ca sunt foarte speriata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SinfulDesire a răspuns:

Nu ai mai pus intrebarea asta deja? ti sau dat peste 20 de raspunsurii

| denisa9292 explică (pentru SinfulDesire):

Adevarat. scuze dar nu mi-a aparut.

| Octavian26 a răspuns:

Denisa! Un lucru este cert mergi din nou la ginecolog fara nici un fel de rusine, fa-ti tot tratamentul si scapi de problema. Nu uita nu este ceva transmisibil dar ii vei provoca partenerului de sex o iritatie de o sa te tina minte (la modul neplacut, indiferent in ce stadiu de evolutie este iti va afecta relatia sexuala si nu trece singura)

Sfat- refa-ti tratamentul complet si renunta la spalatul "interior", sau fa-l mai rar!

Succes!

| Moonlight123 a răspuns:

In primul rand nu este bine sa te speli in interior, din cauza asta ti-a aparut candida(candida apare datorita unui dezechilibru al phului florei vaginale, cum ar fi spalaturile, antibiotice, lenjerie sintetica si multe altele).
Singura exceptie este la recomandarea dr din motiv medical si doar cu anumite ceaiuri.
Cel mai probabil ai o rana de a aparut sange insa ar trebui sa mergi la medic si sa ii povestesti pentru ca nu este bine.

| mamasitakiss a răspuns:

Este foarte bine sa te speli inauntru dar nu cu sapun sau alte chestii doar cu apa pentru ca schimbi ph-ul din interior. daca ai candidoza si pe langa asta ai si racit la ovare de aceea ti-a curs putin sange..parerea mea este sa vorbesti cu mama ta pentru ca ar trebui sa fie si prietena ta totodata si sa va duceti la un medic ginecolog si sa ii explici exact cum a fost cu primul tratament si el va stii exact ce are de facut..baftaa