| reb18 a întrebat:

Bună ziua, am o mica problema, oare de ce mi-a venit menstruația într-o luna de doua ori, odată în data de septembrie 27 pana în 4 octombrie și acum în 23 octombrie pana în 29, ce înseamnă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca ai ciclu menstrual dereglat cauzat de o posibilaproblema seriosa cu ovarele, trompele uterine sau uterul (posibil chisturi, posibil fibroame, posibil sarcina ectopica).

| Floridori a răspuns:

Ciclurile nu tin cont de calendarul gregorian.
Lungimea lor se calculeaza in zile, din prima zi a menstruatiei pana in ziua anterioara urmatoarei menstruatii.Astfel, prima zi a menstruatiei va fi mereu si ziua 1 a ciclului.

Ciclul este structurat astfel:
-menstruatie (3-7 zile);
-perioada nefertila (durata depinde de lungimea totala a ciclului);
-perioada fertila de 6 zile (4 zile inaintea ovulatiei + ziua ovulatiei + 1 zi dupa ovulatie);
-perioada luteala/de infertilitate absoluta (12 zile).

In cazul tau din 27 septembrie pana pe 22 octombrie rezulta un ciclu de 26 de zile.
Noteaza-ti mereu datele si numara zilele din prima zi a menstruatiei pana in ziua anterioara urmatoarei menstruatii. Dupa minim 6 luni (ideal ar fi un an), iti vei da seama daca lungimile sunt similare sau nu.In cazul in care sunt egale, cu diferente de maxim +/- 1 zi de 3-4 ori pe an, ai un ciclu regulat. Daca exista constant diferente de maxim +/-3 zile, ai un ciclu partial neregulat. Daca diferentele depasesc, chiar si de 3-4 ori pe an +/-5 zile, ai un ciclu neregulat, iar daca depasesc chiar si +/-10 zile, ai un ciclu dereglat.

Intrebi ce inseamna.Inseamna ca daca ciclurile sunt mai scurte de 30 de zile, este normal ca uneori sa porneasca menstruatia la inceputul unei luni, iar la sfarsit, sa inceapa un alt ciclu.
In cazul tau, de data asta nu a avut loc in aceeasi luna calendaristica oricum, dar avand cicluri mai scurte se poate intampla.

Ideal ar fi sa iti notezi toate datele si sa calculezi cu atentie pentru a-ti cunoaste corpul cat mai bine.