| Iulian8913 a întrebat:

Am o problemă cu glicemia. Dimineaţa cum mă trezesc beau o cană de cafea naturala îndulcită cu 2 linguriţe de zahar. Timp de 2 ore glicemia este de 70, dupa aceste 2 ore scade sub 60. Am încercat sa mai beau o cană de cafea, dar nu urcă, stă sub 60.
Ar fi vreo posibilitate ca cafeaua sa aibă legătură cu hipoglicemia?
Ce alimente m-ar ajuta sa cresc glicemia?

Mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donkihote a răspuns:

Hipoglicemia este un efect secundar comun consumului de cafea. Link pentru sursa si informatii suplimentare: http://www.livestrong.com/article/402727-hypoglycemia-caffeine/
cat despre alimente sa cresti glicemia, orice contine zahar si e dulce ajuta pe termen scurt, pe termen mai lung poti consuma mancaruri bogate in carbohidrati precum spaghete, cartofi, porumb, paine, biscuiti, etc.

2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Cartofi, paine, fructe, glucoza. Ar trebui sa eviti dulciurile procesate chiar daca ai probleme hipoglicemice.

| LupuCenusiu a răspuns:

Ai o problema cu pancreasul endocrin. Secreta prea multa insulina. De aici cred ca ti se trage. Nu manca dulciuri facute in fabrici. Mananca fructe, glucoza. Cred ca astea sunt destul de bune, avand in vedere fructele care contin zahar natural. Sper ca te-am ajutat!