| biaroxanalazar1235 a întrebat:

Am o problemă destul de mare. Am 13 ani, sunt în clasa a șaptea și m-am obișnuit să dorm târziu pe la 11-12 din cauza că am prea mult de învățat. Înainte să mă culc mă uit pe telefon 20 de min deoarece nu pot adormi altfel. La școală mă simt obosită, iar de câteva ori am încercat să mă culc mai devreme fără telefon, dar nu am reușit. În weekend mă culc tot așa, dar mă trezesc la șapte neodihnită și nu pot dormi după. Sper că cineva îmi poate da un sfat. Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| DataScience a răspuns:

1)In primul rand alimentatia e factorul cel mai important(daca te hranesti bine, legume, fructe, cereale in afara de produsele animale, vei putea dormi mai putin, chiar si 7 ore in loc de 9 pentru ca corpul are toate resursele necesare+metabolismul mai accelerat, sa se vindece mai repede)(poti face si miscare in casa 5-10 minute, oricand vrei inainte de scoala sau dupa tot pentru. cresterea metabolismului, reglare hormonala and other sh! ts)
2)Invata-te sa inveti in timp ce urmaresti cursul de la scoala, ia-ti markere din alea galbene si subliniaza ideile principale care le notezi cand ti se dicteaza, iar daca nu ti se dicteaza iei notitele principale si subliniezi cele mai importante chestii, in felul asta folosesti in loc de 2 ore(una ca sa fii prezenta la curs + una ca sa inveti acasa) doar o singura ora in care le faci pe amandoua, iar apoi ai timp acasa sa faci ce vrei tu sau sa iti faci rapid temele pentru lectia care deja ai invatat-o la ora.(poti incerca si temele sa ti le faci in momentele in care nu se intampla ceva interesant la ore, gen sunt ascultati elevii sau ai terminat mai repede de facut ceva fata de ceilalti)

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu iti mai bate capul cu prostiile inutile gen chimie - daca nu vrei sa mergi mai departe pe felia asta, desigur. Ai in vedere ca notele nu te definesc. Ce faci dupa 18 ani iti va hotari viitorul, in principiu.

| FaraNume1245 a răspuns:

M-ai făcut curios: ce înveți până la 12 noaptea în clasa a șaptea?

| Denisa0954 a răspuns:

Bea seara inainte cu jumătate de oră sa te culci, un pahar cu lapte cald sau un ceai de tei fierbinte. Cand te pui in pat incearca sa nu ai nicio sursă de lumina ca sa iti atraga atentia. Durează câteva zile până te obisnuiesti

| Lucian4 a răspuns:

Salut. Inainte cu 30 min de culcare bea o cana de ceai de musetel. E recomandat sa adormi inainte de 12. La varsta ta trebuie sa dormi 9 ore parca, nu stiu exact oricum minim 8h.30, nu mai am varsta ta:d. Daca nu incepi orele dimineata pune ceasul sa te trezeasc dupa 8h.30 de somn, si in weekend, corpul se va invata dupa un timp cu acest rit si te vei trezi automat (bioritmul corpului). Nu manca cu 1h inainte de culcare pentru că si organele trebuie sa se relaxexe deoarece creierul sa poata sa adoarma mai repede si relaxat

| cosmin1324 a răspuns:

Nu stiu unde ai tu asa de mult de invatat in clasa a 7-a, eu te admir ca vrei sa inveti bine, dar trebuie sa mai lasi din invatat pentru ca nu e bine e sa te suprasoliciti. Ca si un alt sfat, incearca sa iti impui un program si mai ia pauze din invatat de 10-20 de minute, mai iesi afara, mai mananci ceva, te relaxezi si revi apoi cu forte proaspete si o sa mearga mai usor invatatul. Un alt sfat, in special la liceu este sa te axezi pe un domeniu care iti place si care crezi ca ar putea deveni un job(informatica, matematica, biologie, romana etc) si lucreaza mult pe el plus pe materiile de bac. Nu incerca sa inveti la toate materiile de 10 (eu am facut asa si dupa bac mi-am dat seama cat de inutile sunt notele din liceu) materiile alea gen desen si muzica daca nu te atrag.

| ThatBoyBigBee a răspuns:

Incerca sa nu te mai stresezi atat si daca bei cafea sau cola, incerca sa le elimini, in general bauturile cu, cofeina.
Un alt sfat ar fi sa faci miscare.