| LanaDelRayFan a întrebat:

De cateva zile nu pot dormi....adica...ma culc foarte devreme si ma trezesc foarte devreme.Ma fortez sa dorm mai mult dar nu pot. Apoi sunt foarte obosita. Ce pot face? Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helen45132 a răspuns:

Cum am mai spus la o persoana, cea mai buna solutie:ia o carte si citeste pana nu adormi, caci ochii iti obosesc si ti se inchid(pleoapele) si facand asta zi de zi, iti vei obisnui organismul si nu vei mai fi ''somnambula''succeshappy

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LanaDelRayFan explică:

KanamexAngel, Aerisesc camera, fac orice dar nu pot dormi.Si,uneori parca as fi somnambula.

| LanaDelRayFan explică:

Malaya, ma culc la 9:30.

| helen45132 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Asta inca e bine, eu ma culc la unu de noapte si ma trezesc la șase dimineatahappy

| alecx4music a răspuns:

Pai nu trebuie neaparat sa te culci devreme. Culcate cand te ia somnul, fa exercitii fizice ziua si sa vezi ce dormi. Inainte sa te culci asculta muzica relaxanta:

http://www.youtube.com/watch?v=9lj1oFE0YB8

http://www.youtube.com/watch?v=tK2z1G20_9U

http://www.youtube.com/watch?v=HAsba2GAZIQ&feature=related

| Kid_4219 a răspuns:

Zizardinio intreaba:
Buna TPU! De cateva zile nu pot dormi....adica...ma culc foarte devreme si ma trezesc foarte devreme.

Concluzie: Daca te culci devreme, evient nu poti dormi foarte mult deoarece are si organismul o limita de somn.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Poti sa te culci mai tarziu (pe la 9/9:30)...Si inainte de culcare bea o cana de lapte cu miere happy. Vei dormi mai bine!
Sper ca te-am ajutat!

| facpipi a răspuns:

Forteazate sa te culci mai tarziu si fa asta repetat, nu te forta sa mai dormi

| StOrMi a răspuns:

Pai incearca sa iti oferi un mediu de somn cat mai placut si cat mai relaxant
(ex:saltea confortabila, muzica linstitoare, aer curat) si inainte de a te culca fa niste exercitii fizice sau orice fel de miscare pentru a nu mai fi energie asa multa in organism si atunci cand te simti obosita culcate pentru a acumula energie...