| anonim_4396 a întrebat:

am o problema din cauza soarelui, am fost ieri la plaja si m-am ars pe tot corpul, problema este ca m-am ars si in cap, tin sa precizez ca sunt chel, am tot capul rosu dar nu asta ar fi marea problema... problema este ca mi'au aparut 5 cosuri care secreta un lichid ce seamana cu puroiul sau poate este chiar puroi... ciuperca nu este datorita faptului ca sunt la mare nu am facut baie la strand. Ce credeti ca este? am fost la farmacie ieri si mi'au dat un spray care contine si antibiotic, am dat cu el aseara si azi dimineata aveam perna plina cu lichid galben. Va rog nu ma trimiteti la dermatolog pentru ca sunt in italia. aici daca te oare degetul iti taie mana. Va rog sa imi raspunda un specialist daca este posibil. multumesc. o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt arsuri termice si in ele se acumuleaza limfa care e galbena, laptoasa. In nici un caz nu te da cu spirt sau alte dezinfectante, iti vor agrava arsurile. Si nici nu le rupe sau stoarce ca ramai cu semne. Pune-ti comprese cu apa rece, fa impachetari cu iaurt rece si da-te apoi cu antibioticul dat de la farmacie. Nu te mai expune absolut deloc la soare timp de minim 3 saptamani.

| Zenithf a răspuns:

Nu cu spirt, cel mai bun pentru asta este ceaiul de patlagina. laughing
Fiecare cu sfaturile lui... :\
Din ceea ce zici tu, cosurile alea sunt mai degraba furuncule, furuncul se face cand un fir de par creste sub piele, daca este asa, trebuie sa mergi la medic, sa dreneze puroiul si sa scoata firul de par, doare de-ti uzi pantalonii. straight face
Daca sunt totusi cosuri, trateaza-le cu ceai de patlagina si seva de rostopasca, apoi ungi cu alifie de galbenele.
Si nu mai face prostia asta cu plaja, daca vrei sa te bronzezi, atunci expune-te la soare inainte de ora 9:30 dimineata sau dupa 5:30 seara, cate 5. 10 min la inceput, si creste gradual, 2 min pe zi, pana la 20. 30 min.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc Brigaela pentru indicatii. am descoperit ce s-a intamplat. Eu la ora 13:00 m-am ras in cap, si la ora 14:00 eram pe plaja. Brobonitzele care apar fara sa vrem dupa ras in unele cazuri... s-au copt la 40 de grade... norocul meu a fost apa sarata din mare. care a fortat coacerea ca altfel stateam 2 saptamani cu bubele in cap umflate pana iesea lichidul afara. Cine mai trece prin asa ceva va dau 2 sfaturi. 1. fara soare din momentul in care a inceput sa curga lichid. 2. aici in Italia este un spray cu antibiotic nu stiu daca si in Romania este dar trebuie neaparat sa luati antibiotic, dar nu ca mine cu alcol big grin. Multumesc TPU pentru ajutor si sper ca sa ne revedem in alte conjuncturi mai placute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ionuka ia o gura de spirt pentru mine te rog.

| TOPdog a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai cu spirt! este bun si pentru arsuri si pentru problema ta cu cosurile, si stai linistit ca va trece! succes.