| aigi1 a întrebat:

Buna ziua am o problema mare in legatua cu tatal meu sufera de depresie si este intr-o stare avansata azi a avut o tentativa de sinucidere e o poveste lunga si nu stiu ce sa fac va trebui sa se interneze si mi-e frica sa nu moara din cauza alcoolui si boli nu stiu ce sa fac sunt distrus moral

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa-l internati de urgenta la psihiatrie unde poate fi supravegheat. Pacinetul cu tentativa reala de sinucidere va mai incerca o data in urmatoarea luna. Si atunci s-ar putea sa nu mai fie atat de norocos. De aceea nu amanati, internati-l de urgenta pentru tratament, fiindca e imposibil sa-l supravegheati cum va fi supravegheat la spital. El nu are discernamant, fiindca e afectat de boala psihica, asa ca voi sunteti responsabili sa primeasca tratamentul necesar.

1 răspuns:
| cici a răspuns:

Este cam greu. are nevoie de medic dar si de ceva care sa il faca sa traiasca din nou