| aigi1 a întrebat:

Buna ziua TPU ajutati-ma si pe mine va rog tatal meu sufera ed depresie si a avut tentativa de sinucidere si era sub influenta bauturilor alcoolice acum e internat in spital iar mama... vrea sa divorteze starea mea morala e foarte proasta ce ar trebui sa fac pentu a drece de aceasta stare de deprimare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexeanca a răspuns:

Alte rude nu mai ai cu care sa iti imparti necazul? Bunici, unchi, matusi, frati! Ce traiesti tu e o povara prea grea pentru un copil.
Daca mama ta vrea sa divorteze nu o invinui.Cu siguranta o face si pentru linistea ta. Tatalui tau sigur i se va oferi o sansa de indreptare fiind internat si daca nu profita de ea inseamna ca asta e ce vrea el mai mult. Tu insa si mama ta nu sunteti datoare cu nimic sa-i salvati viata unui om care se autodistruge!
Ai incredere in mama ta si urmeaz-o. Tatal tau si-a ales singur calea. Daca va iubea cu adevarat ar fi facut ceea ce face un tata bun:ar fi muncit pe branci pentru tine si mama ta!

2 răspunsuri:
| Bibutzu a răspuns:

In primul rand sa iesi! Sa te plimbi cu prietenii si sa uiti de problemele alor tai! Inlocuieste familia ta zbuciumata ( mama si tata) cu prietenii! care sa te consoleze! incearca sa nu plangi. si sa nu te consumi! si iubeste-i pe amandoi in mod egal1 nu arata tatei de exemplu ca o iubi mai mult pe mama! incearca sa plutesti undeva intre cei doi si sa iti echilibrezi sufletul! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul si primul rind ai grija de tine; asta este ce ai de facut ca si copil; nu te intereseaza de altceva, numai tie sa iti fie bine sa traiesti si tu viata asta