| Catalina2204 a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema si doresc un raspunsul sau un sfat, doctorii evita si mi-l dea.
Lucrurile stau in felul urmator:
Bunica mea care are 67 de ani si sufera de diabet si probleme cu rinichii, a intrat acum 3 saptamani in spital in coma. Prima saptamana nu s-a identificat de ce. Dupa o punctie ( la coloana) s-a descoperit ca aceasta sufera de meningita encefalica si acest lucru o tine in coma. A urmat un tratament de antibiotice si tocmai l-a terminat, problema este ca a inceput sa aiba sangerari nazale si asta ne-a dat de gandit....doctorita ne-a spus ca sangerarea vine de la efortul ei de a respira ( specific fatul ca ea respira printr-un tub, a fost operata deoarece facuse rani la gura de la tub, si i-a implementat un tub prin gat). O zi sau doua a respirat fara aparate, de cand are sangerari nazale doctorii au conectat-o din nou pentru a putea respira.
As vrea daca are cineva peroane in medicina sa povesteasca intamplarea sau persoane care a mai avut un eveniment asemanator, sa imi dea un raspuns daca e pe drumul cel bun? De ce are sangerari nazale? De ce nu si-a trezit din coma sau macar o parere, orice m-ar putea ajuta.
Va multumesc anticipat, orice sfat este bine venit.
Daca stie cineva ce se intampla dati-mi email.
Am uitat sa specific ca nu a comunicat cu noi decat in ultima saptamana cand era cu ochii semni deschisi, ne fixase bine cu ei si incerac sa zica ceva, dar ii era greu deoarece avea si saliva, in primele saptamani doar plangea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De ce crezi ca doctorii nu iti spun sau iti ascund ceva? Doctorii nu mai ascund diagnosticul pacientului de cateva sute de ani. Nu au voie. Ai incredere in medici, stiu ei ce fac. Noi nu avem sa stim ce se intampla intr-un caz asa complex, nu avem istoric, nu avem analize, nu avem nimic. Daca chiar nu ai incredere in medicii aia cereti un transfer la un alt spital sau la privat. Dar cel mai sigur o sa primiti aceleasi raspunsuri si acolo.

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Mai bine incearca sfatul unui alt medic. Din pacate situatia este mult prea grava pentru ca cineva de aici sa isi dea cu parerea. sad Sa ii dea Dumnezeu putere sa treaca peste acest moment grele si sa fie din nou constienta alaturi de voi! Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un sfat, dar sincer nu cred ca raspunsul il poti afla aici