| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am observat ca atunci cand stau intins imi apare o umflatura pe partea dreapta a testiculului drept.Umflatura este moale,ca un lichid, si parca este lipita de testicul.Are cam 2-3 centimetri.
Cand stau in picioare nu observ nimic, testiculul este normal.
Am observat umflatura de cand am inceput sa fac jogging.Inainte nu aveam o conditie fizica prea buna si m-am cam fortat.
Acum doua luni am avut orhiepididimita acuta, am fost tratat 4 zile cu cefalexin injectabil si 7 zile cu cefalexin pastile.
Dupa o luna de la externare am zis sa fac o ecografie la un urolog, ca sa fiu sigur.A zis ca sunt perfect sanatos.
A trecut cam o luna de la ecografie.
Acum doua saptamani am observat umflatura cand stau intins.Cam cand am inceput jogging-ul.
Nu am nici o durere, nici un simtom.

Am 15 ani.
Stie cineva ce ar putea fi? Ar putea fi cancer testicular? Doar de asta mi-e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Stiu ca femeile fac chisturi lichide pe ovare care dispar/ se resorb intr-o anumita perioada. Daca si barbatii au o manifestare similara, n-ar trebui sa-ti faci griji. Schimba urologul la care ai fost pana acum, poti intreba si un medic ginecolog despre problema ta. Las-o mai usurel cu sportul, ai facut un efort mai mare si efectele se vad. Nu neglija o vizita la chirurg, sa nu fie cumva o hernie. Sanatate!

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Nu te gandi la lucruri rele, atat te sfatuiesc, fi pozitiv, gandeste-te ca maine dimineata te vei trezi super-ok.Stiu o persoana care a fost condamnata la moarte dar nu a fost cu adevarat condamnata la moarte,cei care trebuiau sa-l omoare i-au taiat venele doar la suprafata ca sa il doara putin dar ca sa nu piarda mult sange si in spatele sau a turnat niste vopsea in apa in care el statea pe scaun, iar el panicand-se, chiar a crezut ca moare si asa s-a intamplat, deci fi pozitiv si mergi la doctorul de familie, eu n-as sta pa ganduri. Mult noroc. big grin

| John321 a răspuns:

Salut. Cred că ai fost la medic.Ce problema ai avut?