| Florinel1235 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am o problema foarte deranjanta pentru mine. Am pe testiculul drept (in scrot) lângă coada epididimului jos o umflatura cam cât o Vișina lunga asa. Testiculul doare doar dacă strâng mult de acea umflatura. Umflatura este in partea dreapta a testiculului drept exact jos, lângă coada epididimului. Umflatura îmi face testiculul sa para ca e deformat. Săptămâna trecută am descoperit aceasta umflatura, parca era la palpare ca o vena mai groasa dar de fapt nu e nicio vena acolo. Testiculul drept e mai mare decât stângul, asa a fost de când ma știu. Dacă nu palpez umflatura este puțin mai tare decât testiculul in sine, dacă palpez mult timp aceasta umflatura se face tare ca o piatra. Nu știu ce e. Am căutat pe internet și am găsit despre cancer testicular și îmi e foarte frica. Prima data am găsit aceasta umflatura in urma cu jumătate de an dar nu i-am dat importantă crezând ca e coada epididimului puțin mai in dreapta la testicul.
Am uitat sa spun : am 18 ani, nu am niciun factor de risc pentru cancer testicular nu am făcut in viața mea S€X. Testiculul drept pare la palpare mai moale decât cel stâng.
Ca diametru umflatura are undeva la 1, 5/1 cm.
Dvs aveți asa ceva la testiculul dumneavoastră (umflatura jos lângă coada epididimului care face testiculul sa para deformat)?
Credeți ca e cancer la vârsta mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TDanielMihai a răspuns:

Salut!
Ai fost la doctor, ce ți-a zis, că ceva asemănător am și eu.