| nusica a întrebat:

am si eu ameteli, cand merg, ma apuca niste ameteli groaznice, ma ia cu transpiratii, imi vine sa lesin, nu pot sa intorc capul, in momentele acelea ma apuca transpiratii, durere de burta, imi creste si tensiunea, nu stiu unde sa ma adresez, medicul de familie mi-a dat betaserc, ginkgo, dar parca am ameteli mai mari si cu simptome mai accentuate.Va multumesc foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Fa-ti o serie de analize, e cel mai indicat. Sa vezi daca nu ai vreo problema anume.
Cel mai bine e sa te feresti de soare, sa mananci sanatos (nu gras sau greu de digerat), sa te hidratezi corespunzator, sa iei niste suplimente alimentare (vitamine), sa bei lapte (ajuta in foarte multe lucruri), sa te odihnesti suficient, sa nu fi stresat (stresul iti poate cauza o parte din simptome. Poti sa incerci sa faci o usoara alergare dimineata, dusuri scotiene dupa-masa si seara o plimbare...
Cel mai bine e sa stii exact ce ai, poate ai paraziti intestinali, poate ai carenta de vitamine si minarale, poate ai probleme cu tensiunea, poate esti foarte sensibil la vreme, poate esti prea stresat, poate ai avut o afectiune intre trecut care mai are efecte si acum. Trebuie o analiza mai detaliata, nu doar la medicul de familie... sorry atat pot sa zic.

Bafta!

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Cum zice Eduard, fara analize nu poti sa stii ce ai. Ce manci tu de obicei, bagi cumva si mult fast-food? Condimentezi mancarea cu Vegeta sau alte condimente (artificiale) asemanatoare? Bei mult suc din comert, bauturi energizante, cafe, fumezi?
Banuiala mea este ca ai un deficit major de calciu, ar trebui sa tii tot timpul o fiola de calciu cu tine, sa o bei cand apare primul semn de ameteala, si sa faci un tratament cu calciu si vitamina D.