| Alexandru_Bratuleanu_1994 a întrebat:

cand ma ridic din pat nu ametesc dar simt in partea din spate a capului asa o presiune parca ceva ma apasa si ma cam deranjeaza deoarece, nu este placut adica zici ca am un sac pe cap si cateodata mai si ametesc vad steluze albe cand merg la fotbal si fac mult efort, ce sa fie oare?
Mi-am facut analizele nu sunt anemic, mi-am facut film la coloana si ii totu ok la plamanii iar ii ok, mentionez: m-am lasat de fumat de 1 an de zile dupa 7 ani de fumat, am 22 de ani, imi poate spune cineva ce poate sa fie? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Masoara-ti si tensiunea arteriala pe fiecare zi timp de 7 zile, dimineata imediat ce te-ai ridicat din pat in pozitia sezut.

| Crux a răspuns:

Bună!
Aceleaşi probleme le am şi eu, însă la mine se datorează lipsei unor minerale (calciu, magneziu, zinc, seleniu). Uneori la analizele medicale nu se observă deficitul de calciu... şi, sinceră să fiu, eu nu mă mai încred în analizele lor. Sunt biolog în devenire, iar practica o fac în laboratoare. Mă intrigă că unii laboranții când fac nişte analize se uită doar la vârsta pacientului şi pun valori cuprinse între cele normale pentru vârsta respectivă, fără a analiza propriu-zis proba de sânge.
Dacă nu e lipsa de calciu, atunci poate fi din cauză că eşti supărat/stresat/agitat...pentru că nu te hrăneşti suficient sau poate consumi multă cafea, sucuri 'negre', energizante.
Mergi la medicul de familie, simptomele nu sunt degeaba.
Multă sănătate şi ai grijă de tine!

| Alexandru_Bratuleanu_1994 explică (pentru Crux):

Am fost la medic, de fiecare data cand merg la medic imi spune ca nu am nimica tensiunea o am 120 /80 imi spune ca ii buna, m-am lasat de fumat de 1 an de zile am fumat 7 ani, nu beau cafea deloc beau doar apa plata si nu beau sucuri, cola sau altfel de sucuri. cand ma ridic din pat seara nu prea vad asa de bine eu zic ca ii din cauza ca ma m*****bez prea des si poate ca pierd fier din corp am citit si in alte parti si spune ca afecteaza si vederea si multe chestii si m-am gandit sa ma las de asta.

| Crux a răspuns:

Nu e de la mas****are.
Nu au treabă.
Poate că ai probleme cu vederea, asta nu presupune neapărat să nu mai vezi, ochii obosesc şi ei. da, ar putea fi. dar asta tot nu e de la mas****are..sunt nişte prostii alea.

| Diana79 a răspuns:

E perfect normal ce se întâmplă. Atunci când te ridici brusc din pat sângele coboară, sub acțiunea gravitației, în partea inferioara a corpului ( picioare), iar creierul nu mai primește suficient sânge și deci oxigen, ceea ce duce la senzația de amețeală, vezi "puncte" / "stelute" și ia în mod normal câteva minute pana inima începe sa pompeze sânge mai repede pentru a iriga creierul. Tot ce poți face e sa te ridici mai întâi în șezut și apoi în picioare. happy

| Alexandru_Bratuleanu_1994 explică (pentru Diana79):

Am inteles ce vrei sa spui, dar problema ii ca pe tot parcusu zilei cat timp sunt in picioare simt asa o presiune in spatele capului si ma deranjeaza nu este o durere.si doar in partea dreapta a capului din spate simt asa presiunea.