| Si_Adry_Roby_1994 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Luni in 4 iunie am făcut teste de sarcina 2 și au iesit pozitive. Vineri in 8 iunie am fost la control si mi s-a spus că sunt însărcinată în 4 săptămâni și o zi. M-a chemat după 5 zile din nou sa vada cum evoluează si a spus că a crescut dar nu cat ar fi vrut doctorita. M-a trimis sa fac teste de bhcg. Am făcut primul test de bhcg si a iesit 2410 m UI/Ml. După 2 zile am mai facut un test si a iesit 2358 m UI/Ml. Ce credeti? Se oprește din evolutie sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, pare oprita in evolutie, din pacate. In 48 de ore valoarea ar fi trebuit sa se dubleze (aproximativ), in nici un caz sa scada. Totusi, dat fiind ca valoarea este inca foaarte mare, merita o ecografie trans-vaginala cu un aparat performant care sa identifice activitatea cardiaca a embrionului.

| Si_Adry_Roby_1994 explică (pentru Brigaela):

Din păcate s-a oprit din evoluție sad

| Brigaela a răspuns (pentru Si_Adry_Roby_1994):

Imi pare rau. Sa stii ca adesea sarcinile se opresc in evolutie foarte devreme, asta neinsemnand ca urmatoarea sarcina nu va merge perfect

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, de ce s-ar oprii?
Pana acum nu au fost semne deloc!
Sarcina si nastere usoara