| printesica a întrebat:

Sunt insarcinata si as avea cam 8 saptamana si ceva de la ultima menstruatie. Acum o saptamana, cand aveam 7 saptamana si 4 zile am facut un ecograf si mi s-a spus ca sarcina mea ar avea de fapt 5 saptamana si 5 zile. Se vedea doar sacul embrionar, miscari cardiace nu au fost gasite. Mentionez ca am ovulat destul de tarziu cam in z18-z19 a ciclului. Am fost trimisa sa fac bhcg. Eu mai facusem inca un bhcg imediat dupa ce mi se pozitivase slab un test de sarcina (cam la 4 saptamana de la ultimul cm) si era 53, 3. Mi s-a spus atunci ca este o sarcina de 1-2 saptamana. Apoi la recomandarea dr am mai facut un bhcg la 7 saptamana si 4 zile si era 17939, apoi l-am repetat cam la 2 zile(mai putin de 48 de ore, pentru ca ptimul a fost facut dupa amiaza si urmatorul dimineata ) si a fost 19914. Mi s-a zis ca as avea o sarcina de 4-5 saptamana (probabil ei se refera la varsta embrionara si nu la cea de la ultima menstruatie). Doctorita mea mi-a zis ca e ok cresterea, si ca peste vreo saptamana o sa vedem si embrionul. Eu insa nu sunt total linistita, abia maine ma duc la ecograf, si as dori daca se poate sa mai aflu o parere, este ok cresterea de la bhcg? Este normal ca la atatea saptamana de la ultima menstruatie sa nu se fi format inca embrionul si sa nu se auda inca bataile inimii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta sarcinii se calculeaza adunand 10 zile de la data ultimei menstruatii si calculand de acolo. Bataile cardiace fetale incep cam in ziua 30-35 de la conceptie. Embrionul s-a format, dar e prea mic sa se vada ecografic. Nu ai de ce sa fii ingrijorata, totul este deocamdata normal.

daniela
| daniela a răspuns:

Da... este posibil