Întrebare recomandată | 12345abcde a întrebat:

Am si eu o intrebare,nu vreau sa ma judecati, vreau raspunsuri de la cineva care a mai trecut prin asta. Sunt insarcinata in 22 sap si 4 zile. Pana acum am fost la toate,toooate ecografiile, morfologia trimestru 1. Am aflat devreme de sarcina si ma tot chema la 3-3 saptamani
Acum ar trebui sa merg maine la morfologia de trimestru 2. Ideea e ca mai toata lumea spune ca sunt cam daunatoare pentru bebe...
Am deja 3 transvaginale, 4 pe abdomen.
Specific ca desi am avut si am o sarcina foarte grea,vars mereu, dureri de cap (am diagnostic de disgravidie) bebelusul s-a dezvoltat normal.
OARE SA MAI MERG S-O FAC SI PE ASTA? Pe langa ca ma usuca mereu de bani...sunt chiar atat de necesare? Dauneaza bebelusului meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu am trecut prin asta și nici nu am studii medicale, dar sunt de părere că singurii care-ți pot răspunde la această întrebare sunt doctorii.

Din experiența mea limitată știu că ecografiile nu sunt periculoase, și monitorizarea regulată a fătului este foarte importantă, mai ales când ai o sarcină dificilă.

Nu este un moment potrivit să te gândești la bani când e în joc sănătatea copilului.

| Sindbad a răspuns:

Toate cele sapte ecografii din primul trimestru au fost complet inutile, cu exceptia celei dintai prin care a fost confirmata sarcina.
Ecografiile au un oarecare efect negativ numai ca nimeni nu il cuantifica sa incat se considera ca nu exista. In Finlanda, care-i o tara subdezvoltata, se face ecografia de confirmare si cele doua morfologii de trimestru 2 si 3.
Vorbind din experienta am facut morfologia de trimestru 2. Si ea este inutila, pentru ca daca ar fi vreo problema, nu exista nicio varianta de interventie, ci numai te-ar stresa spunandu-ti vezi ca sunt probleme. Intraba-ti ginecologul atat: Dl. doctor daca identificam vreo problema ce se poate face exact? Daca o scalda si nu este concret atunci inutilitatea este vadita.
Insa morfologia de trimestru 3 iti recomand sa o faci, pentru ca in eventualitatea unei anomalii doctorii chair pot misca in bine

| 12345abcde explică (pentru Sindbad):

La asta ma gandeam si eu acum cand am inceput sa "deschid" ochii!
Pana acum am urmat orbeste tot ce a spus doctora.
Ideea e ca nu prea are ea timp de mine, mi-a spus acum 2 saptamani cand am fost la ea...ca trebuie sa o fac si pe asta,apoi,dupa ce o fac,trei saptamani mai tarziu,iar la ea.
Fiindca ma tot simteam rau(mergeam ori de cate ori ma chema) inca ma simt rau,insa,am mai vorbit si eu cu mamici,am mai citit, si am observat ca unii doctori recomanda aceste morfologii atunci cand suspecteaza ceva.
In cazul meu, au iesit bine alea de monitorizare, morfologia de trimestru 1, analizele de sange,la dublu test nu a iesit nimic. oare de ce ma tot trimite?!
Morfologia o fac la o prietena de-a ei (chiar asa mi-a zis,"e prietena mea,ia numarul si sun-o")
Acum cand alte mamici imi spun ca am facut totusi prea multe,incep si eu sa ma gandesc ca asa e! si ca de fapt,ea ma vede ca pe un "sac de bani",pentru ca oriunde ma trimite, orice imi zice, eu fac.(precizez ca e la privat, cabinet privat si platesc de bubui de fiecare data)
Ma gandesc evident la bebele meu si as face orice pentru el, insa...citind mai mult, am vazut ca oricum nu sunt 100% sigure (chiar si ele mi-au zis ca nu imi pot garanta nimic) si nu vreau sa fie afectat de ultrasunete din 3-3 saptamani.
In primul trimestru,cand eram efectiv un zombie,nu am mai cautat eu informatia altor mamici sau doctori,am mers orbeste cu ea...dar,am vazut ca nici nu era bine sa fac atatea,mai ales transvaginale,ca sa nu ii perturb dezvoltarea.
Simt ca am intrat intr-un cerc vicios, dorindu-mi sa fie totul bine...dar, neavand o informatie corecta si pe cineva care sa ma ajute cu sfaturi obiective
Tot merg si...
De exemplu, data trecuta, am plecat de acolo si am realizat ca in maximum 10 minute (chiar mai putin) a facut ecografia, mi-a scris un roman de pastile, am incercat sa vorbesc cu ea, si am plecat de acolo fara sa stiu cati cm are bebe. Noroc ca am intrebat-o daca e totul bine si a spus ca "da"
Nu imi explica, ci imi zice sa: "..."
Eu vreau doar bebe sa fie bine..nu imi pasa ce si cum...dar,as vrea sa am totusi o idee daca asa procedeaza toti doctorii,daca e normal asa sau doctora asta ma stoarce de bani si atat.
Niciodata de cand merg la ea nu m-a cantarit, masurat, luat tensiunea sau ce mi-au mai zis alte mamici ca ar trebui sa faca.
Pentru ca tot data trecuta am pomenit ca vreau sa nasc natural, iar ea mi-a spus deja ca cezariana e o solutie si nu e ceva de speriat. Dar, de ce sa fac cezariana daca nu am contraindicatii?!

| Sindbad a răspuns (pentru 12345abcde):

Doctorii (multi) au oricum tendinta sa vada in pacient un client. Pleca de la premiza sa fie totul sigur (de fapt siguranta asta nu exista niciodata) si marca banul pentru siguranta. Si cezarina vine tot din aceeasi categorie: este mai usor pentru doctor la nastere si ia si bani mai multi. Ce conteaza faptul ca exista niste sechele pentru copii si ca mama ramane taiata aiurea. Eu m-am certat cu doctorii, tocmai deoarece urasca ideea de a trai in nesiguranta pentru ca nu ma pot baza pe ei.
Pot sa-ti recomand un nume, sper ca nu fac vreo pozna si se considera reclama mascata: Gheorghe Gica, Medlife. Nici el nu este vreun zeu, insa este cooperant, poti avea un dialog cu el (venind de la mine al carui stil este dificil la cub inseamna ca este chiar rabdator laughing, iar la nastere a fost excelent. Dar si el a recomandat elevit (vax albina nu sunt bune de nimic) ecografii si morfologie de trimestru n (1, 2,3). Din pacate in perioada in care voi mamele ar trebui sa fiti cat mai linistite, sunteti agitate fara rost de niste carpaci jecmanitori care se pretind doctori. Iar asta cred ca este inca si mai daunator pentru copil.