| Floriflor a întrebat:

Am o problema si am nevoie de părerile voastre, va rog! Menstruatia mi-a venit pe 7 august(fiind neregulata) si dupa 2 saptamani(adica pe 20 august) aveam senzatii de usturimi si dureri in zona intimă, crezând că am răcit. Dar dupa 2 zile mi-a venit numai secretie maro(am si in ziua de astazi) si pe deasupra si mancarimi in zona genială. tin sa va spun ca am intretinut si întrețin relații sexuale neprotejate numai cu iubitul meu. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O intarziere a menstrei mai mare de 10 zile, practicarea sexului neprotejat, modificari ale aspectului si cantitatii sangerarii menstruale sunt alerte suficient de convingatoare pentru a te determina sa mergi la ginecolog. O infectie fungica nu modifica cantitatea si aspectul sangerarii menstruale si nici nu provoaca intarzieri mari.

| GdX a răspuns:

Pf...ai facut candid. Du-te la un medic ginecolog pentru tratament. Iti va da o schema de tratament cu antifungice pentru tine si partenerul tau, care bineinteles te vor vindeca dar va trebui sa tii si un mic regim alimentar. Iti va explica medicul. In astfel de situatii este bine sa te prezinti la ginecolog cat mai repede.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Este posibil să fi făcut candida. Nu te speria dacă nu a venit fix pe aceeași dată, calendarul este formal. Folosește șervețele umede pentru copii, lenjerie de bumbac, nu dantelă și un gel intim. Găsești ieftin la Avon. Ori la Oriflame era ceva bun pentru reglarea ph ului acid al anusului. Este posibil să fi fost și acest factor o problemă. Fă aceste lucruri 5 zile, dacă vezi că nu au efect, fă o programare la ginecolog. Mult succes!

| Floriflor explică (pentru Moraru_Emma_1997):

Candida se trateaza? Este ceva grav? Si am luat o de la partenerul meu sau am facut eu ceva gresit?

| Moraru_Emma_1997 a răspuns (pentru Floriflor):

Da, se tratează. Stai liniștită, o poți lua dacă stai cu fundul pe o suprafață rece ( " răcești jos"), ori dacă ai stat pe un colac de la un wc public, de la medicamente dacă ai folosit un antibiotic puternic și nu ai luat protecție pentru stomac, chiar și de la actul sexual. Este posibil ca unul dintre voi să fi luat un microb din neatenție și să îl transmită celuilalt. Nu te panica, se poate trata. Poți folosi și Zenela Med ca medicament, sunt pastilute ce le introduci în vagin, iar ele se dizolva in timp ce stai în poziția de șezut. Totuși, ar fi bine sa te consulți cu un medic ginecolog

| Floriflor explică (pentru Moraru_Emma_1997):

Iti multumesc frumos!